Thonet – Mundus a ti další: Ohýbaný nábytek v 1. polovině 20. století

● 12/02/2010–23/05/2010
Uměleckoprůmyslové muzeum
Martina Straková
Archiv výstav

Moravská galerie v Brně vlastní největší institucionální sbírku ohýbaného nábytku v České republice. Výstava představí nábytkové kusy nejen z této sbírky, ale také vybrané kusy z majetku soukromých sběratelů.

Těsně před rokem 1900 začali výrobci ohýbaného nábytku spolupracovat s designéry. Adolf Loos, Josef Hoffmann, Gustav Siegel nebo Otto Prutscher navrhli řadu jedinečných modelů. Postupné fúze předválečných producentů Kohn, Mundus a Thonet vedly roku 1925 ke vzniku Thonet-Mundus, a. s. Firma pokračovala v trendu spolupráce s designéry jako Josef Hoffmann, Josef Frank, Hans Luckhardt. Řada kvalitních návrhů vznikala anonymně ve firemních ateliérech. Fenoménem se stal nábytek z ohýbané kovové trubky, který navrhovali Mart Stam, Marcel Breuer, Ludwig Mies van der Rohe a další. Rozvoj ovlivnily Spojené UP závody s Jindřichem Halabalou.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

„Prvních třicet“ (1873–1903) aneb od Světové výstavy po Prostřený stůl

Uměleckoprůmyslové muzeum
Stálé expozice, Výstavy
Mezi prvním a druhým patrem brněnského Uměleckoprůmyslového muzea se nachází tzv. Votivní sál. Prostoru dominuje vitráž od brněnského malíře Emila Pirchana s alegorickým vyobrazením…

Programy pro návštěvníky se zdravotním znevýhodněním

Nezařazené
Ve všech budovách Moravské galerie nabízíme programy na míru specifickým potřebám návštěvníků. Pravidelně připravujeme dílny pro skupiny se sníženou pohyblivostí a zdravotními obtížemi (domovy…

Letní artcamp: Poklady ze zahrady paní Jurkovičové

● 15/7/2024–19/7/2024
Jurkovičova vila 
Nezařazené
Týdenní artcamp v malebném prostředí Jurkovičovy vily nabídne specifické propojení umění a přírody. Čekají nás výpravy do lesa, hry v zahradě a pohádková vyprávění….