MÍSTODRŽITELSKÝ PALÁC

Moravské náměstí 1a, 662 26 Brno
+420 532 169 333
GPS souřadnice: 49°11‘53.9“N 16°36‘28.5“E

OTEVÍRACÍ DOBA:

Místodržitelský palác je z důvodu rekonstrukce uzavřen od 27. února 2023. 

POKLADNA:
+420 776 624 827, pokl_mp@moravska-galerie.cz
Objednávky komentovaných prohlídek, skupinových návštěv a workshopů:
Rezervace nutná, kontakt: edukace@moravska-galerie.cz nebo +420 532 169 177. Skupiny si mohou objednat český i cizojazyčný výklad.
O OBJEKTU:
Jedna z architektonicky nejpozoruhodnějších barokních budov města Brna – tzv. Místodržitelský palác, je s Moravskou galerií v Brně spojen teprve od roku 1990, kdy ji Magistrát města Brna (krátce po zrušení Muzea dělnického hnutí) předal této instituci.
Přízemí budovy je vyhrazeno pro pořádání rozsáhlých krátkodobých výstav. V Místodržitelském paláci je dále Barokní sál s kapacitou 150 míst, ve kterém jsou pořádány nejrůznější akce i aktuální výstavy. Dále se zde nachází galerijní knihkupectví Bookshop a galerijní kavárna MORGAL.
VSTUPNÉ:
Do stálých expozic je vstupné dobrovolné. Ceny vstupenek na jednotlivé výstavy viz sekce Výstavy
DOSTUPNOST:
Hlavní vstup do budovy je bezbariérový, k dispozici je zde také zvonek. Bezbariérové je pouze přízemí. Nabízíme však možnost osobní asistence pohybově znevýhodněným, aby mohli navštívit expozici v 1. patře.
STÁLÁ EXPOZICE:
BRNO PŘEDMĚSTÍ VÍDNĚ
Nová expozice v Místodržitelském paláci přibližuje lokální umění v kontextu vídeňské tvorby, jež v té době fungovala jako přirozené centrum, přičemž kombinuje ukázky vysokého umění i uměleckého řemesla. Můžete vidět díla Joži Uprky, Alfonse Muchy, Gustava Klimta, Josefa Hoffmanna, Egona Schieleho a dalších, nechybí ani interaktivní prostor pro zábavu a relaxaci. Návštěva expozice je zdarma.
BOOKSHOP:
V prostorách Místodržitelského paláce na vás čekají s péčí vybrané české i cizojazyčné publikace, které vás zavedou do světa designu, malířství, komiksu, módy nebo architektury. Rádi u nás přivítáme i děti – a kromě papírenského sortimentu pro ně budeme mít i dětské knížky. Tak se za námi stavte si zalistovat, počíst, pokochat se pohledem na krásné knihy nebo si o nich popovídat.
DOBRODRUŽSTVÍ SBĚRATELE UMĚNÍ:
Součástí nové expozice v Místodržitelském paláci je i interaktivní zóna nejen pro děti, kde můžete prožít Dobrodružství sběratele umění. Přenesete se zpátky v čase do 19. století, do doby malíře Hanuše Schwaigera, který vás bude provázet na cestě uměním této etapy. Interaktivní ateliér vás nejen dobře pobaví, ale také něco naučí.

PŘEHLED VÝSTAV, EXPOZIC A AKTUÁLNÍCH AKCÍ

Moravská zemská obrazárna (1817–1961)