Práce z Kalifornie

● 21/06/2012–28/10/2012
Pražákův palác
Pavlína Vogelová (MG)
Archiv výstav

Práce z Kalifornie zkoumají Kalifornii – stát a jeho stav mysli – jako téma pro výstavu grafického designu.


Výstava Práce z Kalifornie nahlíží na Kalifornii jako na téma – objekt zájmu – z perspektivy grafického designu v rámci 25. mezinárodního Bienále grafického designu Brno 2012. Odráží reflexe na mnohovrstevnatost a složitost 31. amerického státu, stejně tak na zakořeněnou otevřenost k novým či odlišným myšlenkám, přístupům, kulturám, vizuálním jazykům a formám.

Regionální výstavy se tradičně snaží představit významné práce z dané oblasti a případně podnítit diskusi o různých individuálních přístupech. Tento model, běžně používaný při regionálně zaměřených bienálových výstavách, zcela přirozeně odhaluje stopy kontextuálních podmínek daného místa – tedy pokud existují. Ovšem v profesi grafického designu, kde tvorba z velké části závisí na klientově vůli, a není tudíž nikdy zcela nezávislá a výrazem designérovy osobnosti, může být regionální charakter rozmazán, zastřen či redukován na čistý styl.

Práce z Kalifornie mají jasný cíl: představují tvorbu výjimečných grafických designérů, kteří nejenže žijí a pracují v Kalifornii, ale současně přímo interpretují téma Kalifornie a vyjadřují se k němu. Zkoumají, jakým způsobem Kalifornie okouzluje jednotlivé tvůrce, a odhalují mnohé jednak o nich samotných, stejně tak o mytologii, kontextech, postojích a historii místa, kde žijí a pracují.

Jednotlivé práce – různé publikace, plakáty, fotografie, tisky a instalace – se zabývají pestrou paletou témat, jako jsou migrace, život v pohraničí, americký Západ, celebrity, spiritualita, místní specifika, krajina, technologie, kultura, architektura, film a různé projevy kalifornské subkultury, jako surfing, skateboarding či bodybuilding.

Vystavující designéři
Bob Aufuldish, Dexter Sinister, James Edmondson, Émigre, Ed Fella, General Working Group, Holly Gressley, Hand Held Heart, Simon Johnston, Mr. Keedy, Willem Henri Lucas, MacFadden & Thorpe, Geoff McFetridge, McSweeney’s, Emily McVarish, Jeremy Mende, Mike Mills, MINE, Harsh Patel, Everett Pelayo, Casey Reas, Stephen Serrato, Stuart Smith, Gail Swanlund, Martin Venezky, Volume Inc., Lorraine Wild, Women, and Michael Worthington

Jon Sueda (autor projektu)
Původem z Havaje. S grafickým designem se prosazuje po celém světě – od Honolulu přes Nizozemí po San Francisco. Po absolutoriu na kalifornském institutu umění CalArts v roce 2002 vyučoval grafický design na North Carolina State University a následně získal rezidenční stáž v nizozemském ateliéru Studio Dumbar. V roce 2004 byl spoluzakladatelem designerského studia Stripe, které se zaměřuje na grafický visual uměleckých a kulturních institucí. Jon Sueda je také co-editorem časopisuTask Newslettera jedním z organizátorů projektů AtRandom. Jon Sueda přednáší, vede workshopy, působí jako hostující pedagog, teoretik a kritik na North Carolina State University v Raleigh, stejně tak i na University of Hawaii; École des Beaux-Arts de Rennes, France; Rutgers University; University of Missouri, Saint Louis; Otis College of Art and Design; Art Center College of Design; Southern California Institute of Architecture (SCI ARC) nebo v California Institute of the Arts (CalArts). V roce 2007 se Jon Sueda přestěhoval do San Francisca, kde pracuje jako odborný asistent v rámci programu grafického designu na California College of the Arts (CCA) a jako vedoucí oddělení designu na CCA Wattis Institute for Contemporary Arts. V nedávné době kurátorsky připravil výstavuThe Way Beyond Art: Wide White Spacepro CCA Wattis Institute for Contemporary Arts. 

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Valoch & Valoch: Archeologie a konceptuální umění

● 29/09/2022
Tisková zpráva
Tisková zpráva ke stažení zde. Fotografie ke stažení zde. Fotografie určené ke stažení jsou k dispozici pouze pro novináře/novinářky a jejich použití je povoleno jen v souvislosti…

Letní Artcamp: Mezi živly — VYPRODÁNO

● 8/7/2024 –12/7/2024
Pražákův palác
Děti a rodiny, Program
Věděli jste, že živly jsou základní složka, kterou svět potřebuje? Ano! A zejména ten hudební a výtvarný. Tak se pojďte sami přesvědčit o tom,…

Edukační programy v Muzeu Josefa Hoffmanna v Brtnici

Program, Školy
ZRCADLENÍProgram od 2. – 9. třídy ZŠKdyž se podíváme do zrcadla, vidíme svou přesnou podobu, jen poněkud obráceně. Dokážeme i my ve své tvorbě…