Brno předměstí Vídně

Místodržitelský palác uzavřen
Kurátoři: Ondřej Chrobák, Jan Press
Stálé expozice

V rámci projektu Revitalizace Místodržitelského paláce – vybudování návštěvnického zázemí a vytvoření stálé expozice starého a užitého umění, realizovaného z IROP a spolufinancovaného z Evropských strukturálních a investičních fondů, došlo v únoru 2023 k uzavření budovy. V následujících letech dojde k rekonstrukci a úpravě části objektu (oprava fasády nádvoří, vybudování nového vchodu pro návštěvníky) a vytvoření druhé části stálé expozice starého umění.


První část nové expozice v Místodržitelském paláci přibližuje na časovém půdorysu „dlouhého“ 19. století (1789-1914) umělecké vazby mezi moravskou a rakouskou metropolí. Cílem Moravské galerie bylo upravit expozici tak, aby vytvářela ucelenější obraz o fungování umění v jednotlivých epochách. Expozice proto rovnocenně kombinuje volné umění s uměleckým řemeslem – vedle obrazů, soch a prací na papíře se zde prezentují i ukázky dobového nábytku, porcelánu a keramiky, skla, textilu a módy, šperků nebo litin.

Výstavu otevírá zrcadlové bludiště od současných designérů Jana Plecháče & Henryho Wielguse, v němž se zrcadlí ta nejlepší díla z období gotiky a baroka z galerijních sbírek. Ta divákovi pomohou zasadit umění 19. století do historických souvislostí a zároveň fungují jako ochutnávka dalších fází expozice starého umění, jež galerie plánuje otevřít v nadcházejících letech.

Jádro expozice Brno předměstí Vídně je rozděleno do čtyř tematických okruhů: od biedermeieru se přes vlnu historismu a folklorismu dostáváme až k secesnímu hnutí. Setkáte se tu s velkoformátovým obrazem Jízda králů od Joži Uprky, paravánem namalovaným Alfonsem Muchou, sochou Ladislava Šalouna Čert a Káča, židlí Adolfa Loose či nábytkem Josefa Hoffmanna. Ve speciálně koncipovaném grafickém kabinetu jsou k vidění zásadní kresby od vídeňských umělců Egona Schieleho a Gustava Klimta.

V květnu 2021 byla expozice rozšířena o další místnost věnovanou obrazu Hlava Medusy od Petera Paula Rubense a soudobému vlámskému umění.

Součástí je také interaktivní hra s názvem Dobrodružství sběratele umění dle výtvarného zpracování Alexeje Klyuykova a námětu Silvie Šeborové. Technické řešení zajistila firma INITI.

Výstava byla realizována za finanční podpory Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu České republiky v rámci projektu Bilaterální sítě designu ATCZ143.

Nad expozicí převzali záštitu:

ministr kultury České republiky. PhDr. Lubomír Zaorálek

hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Bohumil Šimek

primátorka Statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková

velvyslanec Rakouské republiky Alexander Grubmayr

Mediální partneři:

Česká televize, A2, Art Antiques, Artmap, Artalk, Kam v Brně, Luxury Brno, railreklam, Univerzitní kino Scala, Technické sítě Brno

Rozšířené popisky vystavených děl:

Amerling, Friedrich Von, Podobizna dívky

Biemann, Dominik, Číška na nožce
Blau-Lang, Tina, Vídeňský Prátr
Braunerová, Zdenka, likérový servis – láhev a dvě číšky
Cranach, Lucas, st., Pieta
Danhauser, Josef (dílna), dámský psací stůl
Führich, Josef, Jenovéfa utěšovaná andělem
Gentileschi, Artemisia, Zuzana a starci
Gurschner, Gustav, lampa s mušlí
Hansen, Frida, Divoká růže
Hoffmann, Josef, křeslo č. 728 (Fledermaus)
Jurkovič, Dušan Samuel (návrh), nábytek z internátu Vesna
Kalvoda, Alois, Zbloudilý – polyptych
Klimt, Gustav (návrh), plakát Ver Sacrum
Loos, Adolf, židle
Makart, Hans, Marie Adéla Waldstein-Wartenberg
Mistr Rajhradského oltáře, Nesení kříže (součást takzvaného Rajhradského oltáře)
Mucha, Alfons, Arkadický výjev
Schiele, Egon, Ležící ženský akt
Schwaiger, Hanuš, Krysař
Thonet, Gebrüder (návrh a výroba), židle č. 14
Uprka, Joža, Jízda králů
Waldmüller, Ferdinand Georg, Květná neděle
Wedgwood, Josiah, Čajový soubor s antikizujícími reliéfy

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

VRTIŠKA & ŽÁK: ZA DOBRÝ DESIGN

23/02/2023
Tisková zpráva
Tisková zpráva i fotografie ke stažení zde. Fotografie určené ke stažení jsou k dispozici pouze pro novináře/novinářky a jejich použití je povoleno jen v souvislosti s…

Finále soutěže Máš umělecké střevo?

● 26/05/2023–04/06/2023
Pražákův palác
Design, Umění, Výstavy
Finále 14. ročníku soutěže, během kterého budou prezentovány nejlepší studentské projekty na téma JÍDLO. Od 26. 5. do 4. 6. 2023 bude zároveň možné shlédnout…

Barevné dopoledne: Textil kolem nás

● 15/06/2023 v 10.00 H
Uměleckoprůmyslové muzeum
Děti a rodiny, Program
Je všude, kam se koukneme a má různé vzory, různé použití a je nepostradatelný. Jakpak by mohl vznikat například takový látkový ubrus a jak…