Brno předměstí Vídně

Místodržitelský palác
Kurátoři: Ondřej Chrobák, Jan Press
Stálé expozice

První část nové expozice v Místodržitelském paláci přibližuje na časovém půdorysu „dlouhého“ 19. století (1789-1914) umělecké vazby mezi moravskou a rakouskou metropolí. Cílem Moravské galerie bylo upravit expozici tak, aby vytvářela ucelenější obraz o fungování umění v jednotlivých epochách. Expozice proto rovnocenně kombinuje volné umění s uměleckým řemeslem – vedle obrazů, soch a prací na papíře se zde prezentují i ukázky dobového nábytku, porcelánu a keramiky, skla, textilu a módy, šperků nebo litin.

Výstavu otevírá zrcadlové bludiště od současných designérů Jana Plecháče & Henryho Wielguse, v němž se zrcadlí ta nejlepší díla z období gotiky a baroka z galerijních sbírek. Ta divákovi pomohou zasadit umění 19. století do historických souvislostí a zároveň fungují jako ochutnávka dalších fází expozice starého umění, jež galerie plánuje otevřít v nadcházejících letech.

Jádro expozice Brno předměstí Vídně je rozděleno do čtyř tematických okruhů: od biedermeieru se přes vlnu historismu a folklorismu dostáváme až k secesnímu hnutí. Setkáte se tu s velkoformátovým obrazem Jízda králů od Joži Uprky, paravánem namalovaným Alfonsem Muchou, sochou Ladislava Šalouna Čert a Káča, židlí Adolfa Loose či nábytkem Josefa Hoffmanna. Ve speciálně koncipovaném grafickém kabinetu jsou k vidění zásadní kresby od vídeňských umělců Egona Schieleho a Gustava Klimta.

V květnu 2021 byla expozice rozšířena o další místnost věnovanou obrazu Hlava Medusy od Petera Paula Rubense a soudobému vlámskému umění.

Součástí je také interaktivní hra s názvem Dobrodružství sběratele umění dle výtvarného zpracování Alexeje Klyuykova a námětu Silvie Šeborové. Technické řešení zajistila firma INITI.

Výstava byla realizována za finanční podpory Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu České republiky v rámci projektu Bilaterální sítě designu ATCZ143.

Nad expozicí převzali záštitu:

ministr kultury České republiky. PhDr. Lubomír Zaorálek

hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Bohumil Šimek

primátorka Statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková

velvyslanec Rakouské republiky Alexander Grubmayr

Mediální partneři:

Česká televize, A2, Art Antiques, Artmap, Artalk, Kam v Brně, Luxury Brno, railreklam, Univerzitní kino Scala, Technické sítě Brno

Dočasná intervence ve stálé expozici Místodržitelského paláce:

Martin Skalický: “GENERATION“

Amerling, Friedrich Von, Podobizna dívky

Biemann, Dominik, Číška na nožce
Blau-Lang, Tina, Vídeňský Prátr
Braunerová, Zdenka, likérový servis – láhev a dvě číšky
Cranach, Lucas, st., Pieta
Danhauser, Josef (dílna), dámský psací stůl
Führich, Josef, Jenovéfa utěšovaná andělem
Gentileschi, Artemisia, Zuzana a starci
Gurschner, Gustav, lampa s mušlí
Hansen, Frida, Divoká růže
Hoffmann, Josef, křeslo č. 728 (Fledermaus)
Jurkovič, Dušan Samuel (návrh), nábytek z internátu Vesna
Kalvoda, Alois, Zbloudilý – polyptych
Klimt, Gustav (návrh), plakát Ver Sacrum
Loos, Adolf, židle
Makart, Hans, Marie Adéla Waldstein-Wartenberg
Mistr Rajhradského oltáře, Nesení kříže (součást takzvaného Rajhradského oltáře)
Mucha, Alfons, Arkadický výjev
Schiele, Egon, Ležící ženský akt
Schwaiger, Hanuš, Krysař
Thonet, Gebrüder (návrh a výroba), židle č. 14
Uprka, Joža, Jízda králů
Waldmüller, Ferdinand Georg, Květná neděle
Wedgwood, Josiah, Čajový soubor s antikizujícími reliéfy

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

MORAVSKÁ ZEMSKÁ OBRAZÁRNA (1817–1961) Obrazy / Sochy / Příběhy

● 16/02/2023 v 17.00 H
Místodržitelský palác
Program
Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem Petrem Tomáškem spojená s prezentací nové publikace Naše galerie! Moravská zemská obrazárna (1817–1961). Publikace je historickou monografií o dějinách brněnské Obrazárny a doplňuje tak již vydaný katalog Moravská zemská…

A proč? Book club: Frida by Maria Isabel Sanchez Vegara

● 22/03/2023 at 4.30 PM
Pražákův palác Playroom
Děti a rodiny
A perfect and colourful introduction to Frida’s life that will also remind us that we can achievewhatever we want no matter were we started. We will inspire on her work at the workshop! This program with lecturer Diana Buritica is perfect for kids from 2 till 7 years of age. Tickets salevia GoOut, MG web or at the Pražák Palace´s ticket office. Admission – 60 (one child) / 90 czk (two children or more)…

Kurz dějin umění: Od starověku po současnost

20/9/2022–13/6/2023 v 18.00 H
Pražákův palác
Dospělí, Program, Senioři
Oblíbený celoroční cyklus přednášek, který vás provede chronologicky základními érami dějin umění od starověku po současnost, začne opět na podzim 2022. Kurz bude probíhat…