Dušan Jurkovič. Architekt a jeho dům

Jurkovičova vila
Kurátor: Rostislav Koryčánek
Stálé expozice

Vlastní vila Dušana Jurkoviče z roku 1906 patří k vrcholným příkladům modernistické architektury inspirované britskou a vídeňskou tvorbou s prvky lidového umění nejen v Brně. Výstava architektury a uměleckého průmyslu, kterou Dušan Jurkovič ve spolupráci s Klubem přátel umění v termínu 26. srpna – 20. září 1906 uspořádal ve své vile, měla hlavní cíl představit veřejnosti moderní způsob bydlení a také tvorbu architekta. Současná stálá expozice na tento Jurkovičův koncept navazuje.

Ústřední schodišťová hala, ve své době velmi moderní prvek interiéru, byla obnovena do své původní podoby. Několik původních kusů nábytku bylo restaurováno a doplněno replikami, jejichž návrhy vycházely z původních Jurkovičových plánů a fotografií. Doplněny byly koberce, malovaná tapeta i linkrustový obklad stěn. Byla odhalena originální výmalba zdi a především byl restaurován záklopový podhled. Prostoru se navrátily originální proporce a jedinečná barevná atmosféra.

Sousední salon využíval Jurkovič také jako „výstavní místnost prodejného nábytku“. Obnoveny byly povrchy stěn, doplněna replika původního lustru a navrácena výstavní funkce. Každoročně se v období Velikonoc tyto prostory mění v rámci aktuální výstavy. Toho času až do 26. března 2023 v této i dalších místnostech v prvním patře, které dřív sloužily jako projekční ateliéry, zažijete výstavu Minoritní zpráva od Josefa Bolfa, jednoho z nejoceňovanějších současných českých malířů.

Dětský pokoj a ložnici s koupelnou využil Jurkovič roku 1906 jako výstavní sály svých projektů. Pod vrstvami přemaleb se dochovala původní výmalba bordury se stylizovaným erbem malířského cechu. Prostory nyní hostí expozici věnovanou Jurkovičově tvorbě.

Komentované prohlídky interieru vily se konají každou celou hodinu, vyjma poledne, v rámci sezonní otevírací doby. Zahradu a neobyčejnou atmosféru vily si návštěvníci mohou vychutnat celoročně.

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Valoch & Valoch

30/9/2022–27/8/2023
Pražákův palác
Umění
Archeologie a konceptuální umění Výstava na příběhu otce Karla Valocha a jeho syna Jiřího Valocha zkoumá vztah mezi archeologií a konceptuálním uměním. Nález zlomku…

Rodinné odpoledne: Vítej léto

● 22/06/2023 v 15.00 H
Muzeum Josefa Hoffmanna
Děti a rodiny, Program
Jaro končí svou vládu a opět začíná léto. Za pár dní tu budou prázdniny – čas slunce, zralých jahod a třešní, dlouhých dní a…

Barevné dopoledne: Kouzlo keramiky

● 22/06/2023 v 10.00 H
Uměleckoprůmyslové muzeum
Děti a rodiny, Program
Misky, vázy, kotlíky, dlaždice – to vše a mnohem víc se dá vyrobit z hlíny. Inspirací k výrobě nádob nejrůznějších tvarů nám bude otevřený depozitář…