Po dvanácti letech, během nichž fotografické oddělení Moravské galerie v Brně zpracovávalo objemnou pozůstalost významné domácí fotografky Dagmar Hochové (1926–2012), přišla chvíle, kdy se výsledky tohoto úsilí představí veřejnosti. Velká retrospektivní výstava a monografie, které tento materiál zhodnotí, si daly za cíl aktualizovat zažitý obraz autorky jako fotografky dětí, který je dědictvím osmdesátých let, a ukázat Hochovou ve světle mnoha dalších tematických oblastí, jež se často vztahují k našim národním dějinám. Divák má příležitost vidět reportáže z přelomových okamžiků našich dějin, snímky významných osobností domácí kulturní a politické scény, ale také materiály, které vytvářela autorka na zakázku pro časopisy a knižní vydavatelství, nebo fotografie výtvarných objektů, jež pořídila pro své přátele z řad umělců. Divácky atraktivní jsou i práce z doby autorčiných studií na Státní grafické škole a ze studia kamery na pražské FAMU nebo záběry ze zákulisí rodící se domácí parlamentní demokracie z počátku devadesátých let, kdy působila jako poslankyně České národní rady, kterými svou kariéru fotografky zakončila.
Naprostá většina snímků je zveřejněna poprvé a lze je také prohlížet v rámci on-line sbírek Moravské galerie v Brně: Archiv negativů Dagmar Hochové.
K výstavě vznikla také monografie, kterou si můžete prolistovat ve výstavě a zakoupit na pokladně Pražákova paláce nebo na e-shopu.
Poslední komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy Jiřím Pátkem se uskuteční 26. září 2024 v 17 hodin v Pražákově paláci. Vstupenky zde.
Výstavu najdete v přízemí Pražákova paláce.
Mediální partneři:
Artikl, ArtMap, KAM v Brně
Partneři:
Technické sítě Brno, a. s., Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i.
Projekt TL03000330 Demokratická revoluce objektivem Dagmar Hochové: Zpřístupnění unikátní fotodokumentace z let 1989-1992 je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA.