Po stopách moderny: Jan Kotěra. Ohlasy lidového umění

● 13/04/2012–30/11/2012
Jurkovičova vila
Alena Krkošková
Archiv výstav

Výstava poprvé představí vedle sebe dva zakladatele moderní architektury na našem území — Jana Kotěru a Dušana Jurkoviče jako tvůrce, kteří každý svým vlastním způsobem ctili lidové umění jako důležitý zdroj inspirace moderní architektury a uměleckého řemesla.

Výstava je prodloužena do 30/11/2012

Zakladatel moderní architektury Jan Kotěra patřil do okruhu přátel a obdivovatelů Dušana Jurkoviče. Oba ctili lidové umění jako důležitý zdroj inspirace moderní architektury a uměleckého řemesla. Jurkovič měl toto vštípeno už výchovou rodičů, ve své tvorbě se postupně propracovával ke stále více „akademičtějšímu“ způsobu práce s tímto inspiračním zdrojem. Jan Kotěra naopak vnímal lidové umění výhradně z pozice akademického tvůrce. Semperovský požadavek nechat se inspirovat lidovou tvorbou si osvojil během studia u Otto Wagnera ve Vídni. Při návratu do Prahy se ocitl v pozici, kdy musel nacházet nová umělecká vyjádření, kterými by ukázal cestu svým žákům, ale i vrstevníkům. Inspiraci lidovým uměním nebylo možné se vyhnout. Pražské prostředí stále se upínající k Národopisné výstavě 1895 to přímo vyžadovalo. Kotěrova tvorba na počátku 20. století nese řadu forem převzatých z lidového umění.

Svůj obdiv Jurkovičovi Kotěra jasně deklaroval, především to bylo v obraně Jurkovičova konceptu budování lázeňského města Luhačovic. Po dostavbě vlastní vily Dušana Jurkoviče také zadal svým žákům téma klausurní práce: dům z korku.

Výstava představí tu polohu Kotěrovy tvorby, kdy se vztah k lidovému umění projevil nejvíce. Jednotlivé realizace budou rozděleny do významově spojených skupin podle architektova přístupu k práci s lidovými motivy. Téma „česká“ vila bude představeno na realizacích jako je Trmalova vila v Praze (1902), Tonderova vila v St. Gilgen (1905) a Suchardova vila v Praze-Bubenči (1906-1907). Téma implementace lidového stylu v „národních“ stavbách bude představeno na příkladech Národního domu v Prostějově (1905-1907) a Muzea v Hradci Králové (1906-1913).

V přijímacím salonu Jurkovičovy vily, který už Jurkovič sám vnímal jako výstavní pokoj, kde se návštěvníci měli seznamovat s podobou moderního bydlení ve formě zařízeného pokoje, bude vystaven Kotěrův nábytek pro jídelnu Franty Anýže z roku 1907 ze sbírek Moravské galerie v Brně. Jedná se o pozoruhodný modernistický soubor vídeňských forem.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentovaná prohlídka výstavy Made by Fire

● 23/10/2024, 17 H
Uměleckoprůmyslové muzeum
Dospělí, Program
Komentovaná prohlídka výstavy Made by Fire, která představuje to nejlepší z českého skla, porcelánu a keramiky na pozadí zásadních společenských a environmentálních témat dneška s kurátorkou…

Sobotní ateliér: Jurkovičova vila v zajetí zlých duchů

● 2/11/2024, 10−12 H
Jurkovičova vila
Děti a rodiny, Program
Máte-li rádi strašidla, přijďte strávit dopoledne do Jurkovičovy vily. Pokusíme se vyvolat přízraky dávné historie a společně tak vilu zbavit temného prokletí. Dozvíme se při…

Nejkrásnější české knihy roku 2023

● 15/11/2024—28/2/2025
Pražákův palác, Knihovna
Připravované výstavy, Výstavy
Podzimní repríza výstavy Nejkrásnější české knihy roku 2023 představí nominované a oceněné knihy letošnho 59. ročníku soutěže o nejlepší český knižní design za uplynulý rok….