Nejkrásnější české knihy roku 2011

● 11/10/2012–13/01/2013
Místodržitelský palác
Hana Karkanová
Archiv výstav

Výstava Nejkrásnější české knihy roku 2011 prezentuje výsledky soutěže, pořádané každoročně Ministerstvem kultury ČR a Památníkem národního písemnictví v Praze. Přihlášených 220 knižních titulů letos hodnotila porota, vedená ilustrátorkou a designérkou Barbarou Šalamounovou, a složená z předních teoretiků umění jako Helena Koenigsmarková nebo Roman Musil, či aktivních tvůrců knih jako Martin Dyrynk nebo Petr Krejzek.

Repríza výstavy se koná v Ambitu Místodržitelského paláce Moravské galerie v Brně, kde se na krátký čas setká s mezinárodním svátkem grafického designu, brněnským Bienále. Na výstavě bude k vidění na 60 nejkrásnějších českých knih, veřejnost si prohlédne nejen oceněné práce, ale i ty, které se dostaly do užšího výběru, a může si tak udělat dobrou představu o úrovni současné knižní produkce.

Osvěžením a zároveň příslibem do budoucna je vždy studentská soutěž o cenu A. Sáňky, letos obeslaná 23 pracemi ze čtyř uměleckých škol. Kromě ocenění v této kategorii získali letos studenti i Cenu SČGU Hollar za ilustraci a Cenu Vojtěcha Preissiga, udělenou Spolkem českých bibliofilů. Úspěšní studenti jsou z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni, Fakulty umění a designu z Ústí nad Labem a Vyšší odborné školy grafické v Praze.

„Letošní 47. ročník obeslalo 124 nakladatelských subjektů s celkem 220 tituly. Je to o něco málo méně než loni. Není vyloučeno, že se i zde projevilo poprvé snížení ekonomické výkonnosti hospodářství a změny v daňových zákonech. Na kvalitě přihlášených prací to však nebylo vidět. Technická komise propustila do druhého kola opět všechny přihlášené knihy, což dokazuje vysokou úroveň české knižní produkce. Paleta přihlášených knih byla široká a porota konstatovala, že hranice mezi některými kategoriemi se stírají, zejména v oblasti odborné literatury, knih o výtvarném umění a katalogů.
Na výstavě budou k vidění vždy knihy, které se umístily na prvních třech místech v  kategoriích Vědecká a odborná literatura, Krásná literatura, Literatura pro děti a mládež, Učebnice, Knihy o výtvarném umění, Katalogy a dále nositelé jednotlivých cen, Ceny Arno Sáňky, Ceny SČUG Hollar za ilustraci, Ceny Typodesignclubu za grafické zpracování a Ceny Svazu polygrafických podnikatelů. Výstava je doplněna i knihami, které se dostaly do užšího výběru poroty.
Soutěž o Nejkrásnější české knihy není zrcadlem celé české knižní produkce. Stále ještě v knihkupectvích narážíme na knihy zpracované nedbale, s konvenční nebo přímo kýčovitou obálkou. Je ale určitým vzorem a příkladem pro ty, kteří chtějí vydávat knihy kvalitní a zajímavé, a podílí se významnou měrou na kultivaci české knižní produkce.“ Hana Karkanová, kurátorka výstavy za MG

S pomocí materiálů z Památníku národního písemnictví a katalogu výstavy zpracovala Hana Karkanová

TRADICE SOUTĚŽE
Soutěž o nejkrásnější české knihy má dlouhou tradici. Byl to sběratel Arno Sáňka, jehož jméno nese studentská cena, který v roce 1928 inicioval podle zahraničních vzorů tuzemskou soutěž o nejkrásnější knihu, a tu o rok později zorganizoval Spolek českých bibliofilů. Pravidelně se pak začala soutěž pořádat od roku 1965 pod názvem Československé nejkrásnější knihy. Od roku 1993 se soutěž jmenuje Nejkrásnější české knihy roku a jejími organizátory jsou Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví. Kolekce vítězných titulů reprezentuje českou knižní kulturu na výstavách a knižních veletrzích v tuzemsku i v zahraničí.

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Nejkrásnější české knihy roku 2021

● 11/11/2022
Tisková zpráva
Tisková zpráva i fotografie ke stažení zde. Fotografie určené ke stažení jsou k dispozici pouze pro novináře/novinářky a jejich použití je povoleno jen v souvislosti s…

Melnyk in Motion

● 14/07/2023 17.30 HODIN
Uměleckoprůmyslové muzeum
Dospělí, Program, Senioři
Inspirující letní zastavení a meditativní dialog tanečníků ProART Company Martina Dvořáka, Nataši Novotné a Kristýny Křemenákové s legendárním klavíristou minimalistické hudby a zakladatelem „continuous…

ART DESIGN FASHION JAMU

● 17/05/2023 v 18.00 H
Uměleckoprůmyslové muzeum
Nezařazené
Uměleckoprůmyslové muzeum a jeho nový koncept ART DESIGN FASHION inspiroval Ateliér fyzického divadla Janáčkovy akademie múzických umění k vytvoření série site-specific performancí. K jejich zhlédnutí jste…