Květa Pacovská: AD INFINITUM

● 21/06/2012–28/10/2012
Místodržitelský palác
Marta Sylvestrová
Archiv výstav

Výběrem autorských knih a papírových knižních objektů představí Květa Pacovská svůj sofistikovaný přístup k tvorbě taktilních, zvukových, skulpturálních a architektonických knižních objektů, jenž jsou výsledkem jejího experimentálního výzkumu v oblasti volné tvorby. Přehlídku knižních prací rámují její autorské umělecké plakáty, které doprovázejí výstavní projekty, přednášky a workshopy Květy Pacovské na významných světových uměleckých přehlídkách umění a designu.

Květa Pacovská studovala v ateliéru Emila Filly, absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Věnuje se grafice, malbě, konceptuálnímu umění a knižnímu designu. Je světově významnou autorkou taktilních trojrozměrných knižních objektů, vydávaných v limitovaných autorských edicích významnými světovými nakladateli, mezi něž patří např. edition Les Grandes Personnes v Paříži, Ravensburger Buchverlag v Německu, Minedition, Neugebauer Press v Rakousku ad., její autorské knihy byly přeloženy do řady světových jazyků, vycházejí kromě Evropy také v USA, Japonsku a Číně.

Malbu, grafiku a papírové skulptury vystavovala v řadě světových muzeí a galerií (Centre Georges Pompidou v Paříži,  Museum für Angewandte Kunst ve Frankfurtu nad Mohanem aj.). Přednášela na světových kongresech ICOGRADA v Hongkongu a Soulu.

V letech 1992-1994 byla hostující profesorkou na Hochschule der Künste v Berlíně a v roce 1998 na Kingston University, UK. V letech 1995-1997 realizovala umělecký projekt zahrady v Chihiro Art Museum Azumino v japonském Naganu. Za uměleckou knižní tvorbu obdržela hlavní ceny na významných mezinárodních výstavách knižní grafiky, umění a designu. Je držitelkou Ceny Hanse Christiana Andersena IBBY, Ceny Vladimíra Boudníka za významný přínos v oblasti umělecké grafiky a v roce 1999 jí byl udělen čestný doktorát za design Kingston University ve Velké Británii.

K výstavě vytvořila Květa Pacovská art-poster, který je k dostání na prodejnách Moravské galerie v Brně společně s katalogem Časoprostor, vydaným v roce 2011 Oblastní galerií v Liberci.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

VÝŽIVA: MADE BY FIRE

● 19/1/2024, 11 H
Uměleckoprůmyslové muzeum
Děti a rodiny, Dospělí, Program
Pojďte s námi oslavit 150 let Uměleckoprůmyslového muzea, ale také zažít sílu a křehkost českého skla a porcelánu zkoušenou ohněm. Výstavou Made by Fire…

ART IS HERE: Nové umění

Pražákův palác
Stálé expozice
Nová expozice přináší vybrané kapitoly a příběhy umění po roce 1945.  Její osu tvoří umělecká sbírka a archiv Jiřího Valocha – klíčové osobnosti nejen…

Brno předměstí Vídně

Místodržitelský palác uzavřen
Stálé expozice
V rámci projektu Revitalizace Místodržitelského paláce – vybudování návštěvnického zázemí a vytvoření stálé expozice starého a užitého umění, realizovaného z IROP a spolufinancovaného z Evropských strukturálních…