Bienále v kufru

● 05/09/2012–29/09/2012
České centrum Praha, Rytířská 31, Praha 1.
Archiv výstav

Bienále v kufru je výstavou, kterou připravila Moravská galerie v Brně společně s Českým centrem v Praze. Jejím cílem je připomenutí významu a průběhu padesátileté historie Mezinárodního bienále grafického designu v Brně, které bylo založeno v roce 1963 a je od počátku svého vzniku dodnes nejvýznamnější akcí ve svém oboru v České republice. Ve světě je zavedenou značkou a místem konfrontací tvůrčích snah, prezentovaných autorskými i klientskými projekty.

Bienále v kufru ve výběru více než sta exponátů, vybraných ze sbírek Moravské galerie v Brně a získaných prostřednictvím bienálových soutěží představí to nejlepší a nejzajímavější z předchozích ročníků Bienále Brno od roku 1964 do současnosti. Autoři, zastoupení na výstavě, patří k legendám českého a světového grafického designu. Díla, jimi vytvořená, se zapsala do všeobecného povědomí jako vizuální ikony své doby, kterou prostřednictvím graficky působivých „slov a obrazů“ přesvědčivě evokují.

Významní autoři zastoupení na výstavě: Saul Bass, Roman Cieślewicz, Wim Crouwel, Salvador Dalí, Max Ernst, Alan Fletcher, Adrian Frutiger, Shigeo Fukuda, Milton Glaser, Ivan Chermayeff, Seymour Chwast, Mitsuo Katsui, Herb Lubalin, Abbott Miller, Paula Scher, Ladislav Sutnar, Josef Týfa, Victor Vasarely, Andy Warhol, Tadanori Yokoo, Hermann Zapf, Andy Altmann, Ruedi Baur, Julia Hasting, Stefan Sagmeister, Ralph Schraivogel, Martin Woodtli.

S historií Bienále Brno jsou spojeni: Josef Flejšar, Robert V. Novák, Jan Solpera, Jaroslav Sůra, Rostislav Vaněk, Jan Rajlich st., Aleš Najbrt, Tomáš Machek, Alan Záruba ad.

Bienále v kufru prezentuje vedle historických exponátů též práce českých grafických designérů, kteří stáli ve vedení akce, podíleli se na její organizaci včetně vytváření její vizuální identity i práce grafických designérů, kteří tvar Bienále Brno obohatili inovativními změnami v letošním jubilejním 25. ročníku Bienále Brno 2012.

Letošní koncepční tvar a vizuální tvář Bienále Brno vytvářejí: Radim Peško, Adam Macháček, Tomáš Celizna, Adéla Svobodová, Jiří Thýn, Karel Haloun, Květa Pacovská ad.

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Nový kabát knihám

● 04/05/2023–30/06/2023
Knihovna v Pražákově paláci
Umění, Výstavy
V knižních sbírkách Moravské galerie, zejména ve sbírce rukopisů a starých tisků, jsou uloženy historicky cenné knihy, které byly v průběhu více jak čtyřiceti let restaurovány…

Vesna se loučí s Moravskou galerií

● 06/01/2023
Tisková zpráva
Tisková zpráva i fotografie ke stažení zde. Fotografie určené ke stažení jsou k dispozici pouze pro novináře/novinářky a jejich použití je povoleno jen v souvislosti s…

Dagmar Hochová

● 17/05/2024–20/10/2024
Připravované výstavy
Fotografka Dagmar Hochová se dostala do širokého povědomí počátkem našeho tisíciletí díky svým humanitně orientovaným fotografiím. Její fotografickou pozůstalost získala Moravská galerie v roce…