Bienále v kufru

● 05/09/2012–29/09/2012
České centrum Praha, Rytířská 31, Praha 1.
Archiv výstav

Bienále v kufru je výstavou, kterou připravila Moravská galerie v Brně společně s Českým centrem v Praze. Jejím cílem je připomenutí významu a průběhu padesátileté historie Mezinárodního bienále grafického designu v Brně, které bylo založeno v roce 1963 a je od počátku svého vzniku dodnes nejvýznamnější akcí ve svém oboru v České republice. Ve světě je zavedenou značkou a místem konfrontací tvůrčích snah, prezentovaných autorskými i klientskými projekty.

Bienále v kufru ve výběru více než sta exponátů, vybraných ze sbírek Moravské galerie v Brně a získaných prostřednictvím bienálových soutěží představí to nejlepší a nejzajímavější z předchozích ročníků Bienále Brno od roku 1964 do současnosti. Autoři, zastoupení na výstavě, patří k legendám českého a světového grafického designu. Díla, jimi vytvořená, se zapsala do všeobecného povědomí jako vizuální ikony své doby, kterou prostřednictvím graficky působivých „slov a obrazů“ přesvědčivě evokují.

Významní autoři zastoupení na výstavě: Saul Bass, Roman Cieślewicz, Wim Crouwel, Salvador Dalí, Max Ernst, Alan Fletcher, Adrian Frutiger, Shigeo Fukuda, Milton Glaser, Ivan Chermayeff, Seymour Chwast, Mitsuo Katsui, Herb Lubalin, Abbott Miller, Paula Scher, Ladislav Sutnar, Josef Týfa, Victor Vasarely, Andy Warhol, Tadanori Yokoo, Hermann Zapf, Andy Altmann, Ruedi Baur, Julia Hasting, Stefan Sagmeister, Ralph Schraivogel, Martin Woodtli.

S historií Bienále Brno jsou spojeni: Josef Flejšar, Robert V. Novák, Jan Solpera, Jaroslav Sůra, Rostislav Vaněk, Jan Rajlich st., Aleš Najbrt, Tomáš Machek, Alan Záruba ad.

Bienále v kufru prezentuje vedle historických exponátů též práce českých grafických designérů, kteří stáli ve vedení akce, podíleli se na její organizaci včetně vytváření její vizuální identity i práce grafických designérů, kteří tvar Bienále Brno obohatili inovativními změnami v letošním jubilejním 25. ročníku Bienále Brno 2012.

Letošní koncepční tvar a vizuální tvář Bienále Brno vytvářejí: Radim Peško, Adam Macháček, Tomáš Celizna, Adéla Svobodová, Jiří Thýn, Karel Haloun, Květa Pacovská ad.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Inspirace Kafkou

● 19/4/2024–28/6/2024
Knihovna Moravské galerie, Pražákův palác
Připravované výstavy, Výstavy
Na letošní sté výročí úmrtí Franze Kafky (1883–1924), jednoho z klíčových spisovatelů 20. století, reaguje kulturní svět rozmanitými literárními a uměleckými projekty. Jejich cílem je připomenout…

Pohoda na Brněnské muzejní noci. Letos se jí zúčastnilo necelých 46 tisíc návštěvníků

22/5/2023
Tisková zpráva
Tisková zpráva i fotografie ke stažení zde. Fotografie určené ke stažení jsou k dispozici pouze pro novináře/novinářky a jejich použití je povoleno jen v souvislosti s…

Tužkou, štětcem mezi mistry – Portrét a figura

● 13/5 – 17/6/2024, 18–21 H
Pražákův palác
Dospělí, Kurzy, Program
Výtvarný kurz zaměřený na kresebné a malířské zvládnutí portrétu a figury pod vedením lektora a malíře Josefa Bubeníka. Kurz je realizován formou šesti lekcí před…