Edukační programy pro střední školy

Školy

Přijďte odhalit souvislosti významných historických událostí v kontextu umění a designu. Tvůrčí i diskuzně zaměřené programy se komplexně podílí na rozvoji klíčových kompetencí.

JAK SE OBJEDNAT?

Napište na edukace@moravska-galerie.cz nebo volejte na +420 532 169 177.


KOLIK TO BUDE STÁT?

60 Kč – program na 60 – 90 minut

(pedagogický doprovod zdarma)

EDUKAČNÍ PROGRAMY K AKTUÁLNÍM VÝSTAVÁM:

LEXOVÁ&SMETANA: OUT OF THE BLUE / Uměleckoprůmyslové muzeum

Designéři Terezie a Štěpán spolu pracují několik let. Jejich tvorba zdobí nejen vstupní halu, ale nyní i prostor světlíku Uměleckoprůmyslového muzea. Přijďte se prostřednictvím komentované prohlídky seznámit s obsahem výstavy, tvorbou autorů i soutěží Czech Grand Design. Praktickou aktivitu lze začlenit po domluvě.

MADE BY FIRE / Uměleckoprůmyslové muzeum

Design pro všechny
Pojďte se seznámit se současnou českou designérskou tvorbou sklářského a keramického průmyslu na výstavu Made by Fire. Na komentované diskuzní prohlídce budeme společně hledat odpovědi například na otázky, kdy má ještě smysl zachraňovat řemeslo, jaký prostor mají ženy – autorky v tomto fyzicky náročném oboru nebo jak je to s autorstvím, když myšlenku do reality předvádí řemeslníci. Na závěr se zkusíme zamyslet nad výrobou nádobí a předmětů s ohledem na potřeby lidí s různými typy handicapů.



CENA JINDŘICHA CHALUPECKÉHO 2024 / Pražákův palác

Základy světatvorby
Jak by vypadal ideální svět? Měli bychom všichni hodně peněz? Krásný dům? Nebo bychom chtěli čistou a zdravou planetu? A co tak aby se všichni měli rádi bez rozdílu? Spolu s díly tří laureátů ceny Jindřicha Chalupeckého se zkusíme zamyslet nad tím co se nám v tomto našem společném domově vlastně nelíbí, a co by ve vysněném světě nemělo chybět. Všechno dobré pak dáme dohromady a pokusíme se naši utopii zhmotnit do jednoho velkého společného objektu. 


UMĚNÍ DO KAPSY / Místodržitelský palác

Umění od A po Z
Od autoportrétu po zátiší. Od Ambroze po Zrzavého. Od abstrakce po zlatý řez. Od antiky po generaci Z. Expozice umění do kapsy nás provede nejrůznějšími podobami a polohami výtvarného umění. Ukážeme si, jak se umělci přestali bát krajiny, jak svěřili umění do „rukou“ počítačů, ale také jak dlouho bojovali s potřebou zachytit všechno tak, jak to doopravdy vidíme.

Za horizontem digitální doby
Příroda a technologie. Kde se mohou tyto dva zdánlivé protiklady setkat? No přece v umění! Dva příběhy z dějin nás provedou jejich komplikovaným vztahem. První vypráví o sbližování umění a krajiny, od horizontu v pozadí a slunečních odlesků až po land-art, druhý zase o uvolnění kontroly nad výsledným dílem pomocí náhody, výpočtů nebo algoritmů. V prvním se umělcem stává příroda, v druhém technologie. A kde u toho stojí člověk? Na to se společně pokusíme najít odpověď.


Recyklovaný orchestr

Víte, že téměř všechno, co si koupíte po Vás zanechá ekologickou stopu? Co vlastně všechno doopravdy potřebujeme? Jak zní recyklovaná hudba? A co všechno lze vyrobit „fér“? To se dozvíte na novém ekologickém programu Filharmonie Brno, Moravské galerie v Brně a Masarykovy univerzity.

Vhodné pro předměty: Výtvarná výchova, Dějepis, Občanská nauka

EDUKAČNÍ PROGRAMY KE STÁLÝM EXPOZICÍM:


STUDENTSKÁ PŘEHLÍDKA SOUTĚŽE MÁŠ UMĚLECKÉ STŘEVO?

Máš umělecké střevo? (MUS) je mezinárodní vzdělávací platforma zaměřená na současné výtvarné umění a způsoby jeho výuky na základních a středních školách.

Součástí platformy je každoroční přehlídka studentských projektů, které vychází z témat současného výtvarného umění a společnosti. Projekt je určen studentkám a studentům středních škol. Zve je k aktivnímu zkoumání uměleckých přístupů a jejich významu v každodenním životě. Soutěžní přehlídku organizují partnerské instituce projektu jako je Národní Galerie Praha, Centrum současného umění DOX, Moravská galerie v Brně a Slovenská národná galéria.  
Více informací o aktuálním ročníku soutěže a projektu MUS najdete zde. 

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

ARTIST IS HERE: František Maxera a neznámá historie akčního umění na Moravě     

● 12/3/2025, 17 H
Pražákův palác
Děti a rodiny, Dospělí, Program
Moderovaná diskuze kurátorů Ondřeje Chrobáka a Jany Písaříkové s umělcem a keramikem Františkem Maxerou se zaměří na revizi dějin 70. let s důrazem na lokální kontexty….

Designlab: Plotr

● 4/3/2025, 17 H
Uměleckoprůmyslové muzeum
Děti a rodiny, Dospělí, Program
Tato dílna je určena všem, kteří si touží vytvořit svůj vlastní originální potisk na tričko. Není to nijak složité – stačí si vybrat motiv…

DESIGNLAB: Výšivka

● 25/2/2025, 17–20 H
Uměleckoprůmyslové muzeum
Děti a rodiny, Dospělí, Program
Vyšívat či nevyšívat? Možná je načase seznámit se s technologií vyšívacího stroje, jeho obsluhou a také přípravou grafických dat určených pro následné vyšívání. Na…