Vlasta Vostřebalová Fischerová: Mezi sociálním uměním a magickým realismem

● 22/11/2013–23/02/2014
Pražákův palác
Petr Ingerle
Archiv výstav

Výstavou Vlasty Vostřebalové Fischerové (1898-1963) Moravská galerie v Brně opět otevírá téma neprávem zapomenutých českých meziválečných umělkyň. Tentokrát věnuje pozornost dílu, které patří k nejosobitějším projevům „nových realismů“ v českém umění 20. a 30. let minulého století, a to i přesto, že aktivní tvůrčí činnost Vostřebalové Fischerové trvala necelých dvacet let.

Počátky profesionální dráhy Vlasty Vostřebalové Fischerové jsou spjaty se studiem v ateliérech Vojtěcha Hynaise a Jana Štursy na Akademii výtvarných umění v Praze. Umělkyně se však od autorit záhy odpoutala a již kolem poloviny dvacátých let dospěla k jedinečnému malířskému a kreslířskému stylu, do něhož otiskovala nejen zaujetí mezními životními situacemi, ale i smysl pro břitkou karikaturní zkratku, který měl svou paralelu v nové věcnosti. Jako modely si vybírala ženy, muže i děti z okraje společnosti, městské periférie a venkova – jim věnovala řadu skvostných psychologických portrétů. Vedle portrétní tvorby se Vostřebalová Fischerová věnovala i krajinomalbě a náměty se silnými autobiografickými prvky.

Dílo Vostřebalové Fischerové bylo poprvé vystaveno v Topičově salonu v roce 1925 společně s tvorbou její spolužačky Milady Marešové. V roce 1934 následovaly její dvě samostatné výstavy v Městské knihovně v Praze. Autorčinu tvorbu definitivně přeťala druhá světová válka a její umělecký odkaz nebyl následně ani uceleně vystavován, ani komplexně zhodnocen. Jednou z mála významnějších přehlídek byla výstava v Alšově jihočeské galerii v roce 1986, téměř čtvrtstoletí po její smrti

Stávající výstava Vlasty Vostřebalové Fischerové společně s prvním souborným monografickým katalogem představuje práce z veřejných a soukromých sbírek. Obrazy a kresby s fantaskní poetikou a silným sociálním apelem společně s nedávno objeveným archivním materiálem, včetně autorčiných architektonických návrhů a osobní korespondence, odhalují originální a mnohovrstevnaté dílo, které má v českém moderním umění své nezastupitelné místo.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Jiří Valoch se stal laureátem Le Prix d’honneur Bernard Heidsieck-Centre Pompidou

08/09/2023
Tisková zpráva
Tisková zpráva i fotografie ke stažení zde. Fotografie určené ke stažení jsou k dispozici pouze pro novináře/novinářky a jejich použití je povoleno jen v souvislosti s…

Brněnská muzejní noc 2024

● 18/5/2024, 18-24 H
Děti a rodiny, Dospělí, Program
Během letošního 20. ročníku Brněnské muzejní noci budou opět pro všechny návštěvníky otevřeny až do půlnoci budovy Uměleckoprůmyslového muzea, Pražákova paláce a Místodržitelského paláce….

Creativ 60+: Ve výstavě Dagmar Hochová

● 14/5/2024, 15 H
Pražákův palác
Dospělí, Program
Přijměte pozvání na komentovanou prohlídku retrospektivní výstavy fotografky Dagmar Hochové s kurátorem Jiřím Pátkem. Akce je určena generaci 60+. Prodej vstupenek přes GoOut, web MG…