Fónická poezie – akce – topologická kresba
V letošní roce uplyne 100 let od narození Ladislava Nováka, všestranného umělce, průkopníka fónické poezie, objevitele experimentálních grafických technik a v neposlední řadě také autora řady uměleckých akcí a realizací v přírodě, které bychom mohli z velké části označit za expanzi jeho topologických kreseb do prostoru.
Intervence ve stálé expozici ART IS HERE tohoto autora představí prostřednictvím jeho fónické poezie a performativních děl i prostřednictvím bohatého doprovodného programu zaměřeného na představení Novákovy literární a vizuální tvorby. Ladislav Novák je v českém kontextu jedním z mála autorů, který se zvukové poezii věnoval systematicky. Po básnických začátcích v průběhu 50. let se rozešel s tradičním psaním a vedle Jiřího Koláře a několika dalších básníků po celém světě se začal systematicky zabývat novými možnostmi básně a psaného textu. Již v roce 1957 vytvořil svůj první soubor „onamatopoických básní“, které tematizovaly samotnou zvukovou složku básně. K experimentům s fónickou poezií jej přivedla i jeho překladatelská zkušenost. V roce 1965 publikoval překlad inuitské poezie (Píseň vrbového proutku), která měla původně orální charakter a odkazovala tak k prehistorické zkušenosti předávání tradice a paměti prostřednictvím mluveného slova a zvuku. Zvukovou část instalace doplní Novákovy performativní díla, která vznikala v okolí Třebíče, tedy města, ve kterém prakticky po celý svůj život bydlel.
Nad rozdíl od zahraničních kolegů, měl Ladislav Novák pro rozvoj své umělecké praxe jen nesmírně omezené zdroje informací, i přesto se v průběhu 60. let stal jedním z nejoriginálnějších průkopníků nového umění v tehdejším Československu.
Za zapůjčení exponátů a reprodukcí děl děkujeme Michalu Reslovi.