Ve druhém patře Pražákova paláce se nachází stálá expozice Moderního umění zaměřená na prezentaci tvůrců české moderny a meziválečné avantgardy (Bohumil Kubišta, Antonín Procházka, Jan Zrzavý, Václav Špála, Josef Čapek, Josef Šíma, Jindřich Štyrský, Toyen atd.). Její nová koncepce doznala oproti dřívější podobě několik změn a rozšíření.
Pokračováním této expozice je částečně zpřístupněný depozit soch v suterénu Pražákova paláce, který umožňuje divákům nahlédnout do zákulsí galerijního provozu. K dalším novinkám patří vyhrazení jedné místnosti pro dílčí výstavy „prací na papíře“ a jiné krátkodobé projekty, které budou pravidelně oživovat stálou expozici.
Expozice je výstupem institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace (DKRVO), poskytnuté Ministerstvem kultury ČR.
Expozice Moderního umění byla finančně podpořena Jet Investment Management, a.s.
Aktuální intervence v expozici:
Vincenc Makovský, Josef Šíma, Alfons Mucha, Otto Gutfreund
Výstavní cyklus „Kresby sochařů“ pravidelně rozšiřuje stálou expozici moderního umění o prezentace „prací na papíře“ od významných českých tvůrců 20. století. V současné době je k vidění tvorbu. Josefa Mařatky (1874 – 1937). Umělecké zrání jednoho z nejvýznamnějších českých sochařů silně ovlivnila tvorba Augusta Rodina (1840–1917). V roce 1900 Mařatka získal Hlávkovo stipendium a odjel do Paříže. Měl to štěstí, že jej geniální francouzský sochař přijal do svého ateliéru jako svého žáka a pomocníka. Pod Rodinovým vedením začal Mařatka studiemi rukou a nohou. Později přistoupil ke skicám volně se pohybujících ženských aktů, což rovněž odpovídalo mistrovým názorům na povahu a funkci sochařské kresby.