Vstupné dobrovolné

Nejkrásnější české knihy roku 2021

10/11/2022 – 31/1/2023
Pražákův palác – knihovna
UměníVýstavy

Přehlídka nominovaných a oceněných knih, vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách, které se zúčastnily 57. ročníku soutěže o nejkrásnější českou knihu za rok 2021 pořádanou Ministerstvem kultury ČR a Památníkem národního písemnictví.  V soutěži je hodnoceno grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih.

Letos vybrala porota ze šedesátky nominovaných titulů ty nejlepší v tradičních sedmi žánrových kategoriích, ocenila nejzajímavější studentské práce a rovněž udělila speciální ceny.

V kategorii odborná literatura získala první místo publikace +- 160 let: Vznik a expanze ohýbaného nábytku z Bystřice pod Hostýnem (grafická úprava Jiří Karásek, Tereza Pavelková, Studio Marvil) mapující historii ohýbaného nábytku firmy TON. Z beletrie porotu nejvíce zaujal literárně-dokumentární Slib (Milan Nedvěd), portrét českého vědce a skauta Felixe Kolmera. V kategorii dětské literatury i učebnic si ocenění odneslo nakladatelství Běžíliška za knihu Karlíček a vosy (Hana Šradějová) a publikaci Malí fotografové (Barbora Toman Tylová) pojednávající o principech a historii fotografie. Nejkrásnější knihou o výtvarném umění se stal Model 2011-2021 (Richard Bakeš) mapující dekádu galerie Berlínskej model a z katalogů výstav obsadil první místo katalog LITERATURA (Josefína Karlíková), který vydala Revolver Revue. V kategorii autorských knih a bibliofilií porota jednomyslně ocenila publikaci Týrání koček (Elsa Rauerová, Matěj Skalický), která vznikla jako výstup stejnojmenné experimentální výstavy ve zlínské galerii Kabinet T.

Cenu Arna Sáňky za nejlepší studentskou práci získal knižní objekt Zvukárium (Ivana Beranová).  Památník národního písemnictví společně s Uměleckoprůmyslovým museem udělil první místo autorské knize 365POSTER (Matěj Matouš) v Ceně pro mladé úpravce do 30 let. Kromě toho své ceny udělil Spolek českých bibliofilů, Unie grafického designu, Spolek českých umělců grafiků Hollar a Svaz polygrafických podnikatelů.

K soutěži byl vydán katalog v grafické úpravě Terezy Hejmové a Adély Svobodové.

Výstava se nachází v knihovně v Pražákově paláci a je otevřená dle otevírací doby knihovny.

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

18. Brněnská muzejní noc s tématem mobility a inkluze

17/5/2022
Tisková zpráva
Tisková zpráva ke stažení zde. Fotografie ke stažení zde. Fotografie určené ke stažení jsou k dispozici pouze pro novináře/novinářky a jejich použití je povoleno jen v souvislosti…

ART IS HERE: Nové umění

Pražákův palác
Stálé expozice
Nová expozice přináší vybrané kapitoly a příběhy umění po roce 1945.  Její osu tvoří umělecká sbírka a archiv Jiřího Valocha – klíčové osobnosti nejen…

Barevné dopoledne: Stopy a otisky člověka v krajině

● 26/1/2023
Pražákův palác
Děti a rodiny
Už v dávných dobách zanechávali lidé v krajině své stopy. Nebyly to jen „ťápoty“ v hlíně, ale i znaky, kterými se dorozumívali nebo zdobili….