Na sklonku roku 2024 se Moravské galerii podařilo získat jedinečný soubor původního nábytku z tzv. Poldihausu neboli Domu hostí Poldiny hutě na Kladně, dokončeného v roce 1903 podle návrhů Josefa Hoffmanna. K této akvizici vedlo hned několik šťastných okolností.
Jednou z nich byla návštěva historika architektury a profesora Harvardovy univerzity Eduarda F. Seklera na Kladně, která se odehrála na počátku osmdesátých let 20. století. Pracoval tehdy na Hoffmannově výstavě a monografii a přes jiné architektovy realizace pro rodinu Wittgensteinovu se mu podařilo kladenskou stavbu vypátrat. Identifikoval ji v omšelém domě určeném k demolici kvůli rozšiřování silnice. Také díky proslulému historikovi architektury a apelům českých i zahraničních odborníků se podařilo odvrátit zkázu a cennou budovu uchránit. Další šťastnou okolností, díky níž se alespoň torzo původního vybavení Poldihausu uchovalo do dnešních dní, bylo úsilí někdejšího zaměstnance Muzea Poldi, který o deset let později, těsně před prodejem domu soukromému majiteli, zachránil pro dnes již neexistující muzeum několik posledních kusů nábytku. Několik let zůstaly v jeho sbírkách a péči; část získala do zápůjčky Moravská galerie. Zbytek se po zániku muzea v roce 2006 ztratil odborníkům z dohledu. Teprve koncem minulého roku se jej Moravské galerii konečně podařilo získat a všechny známé dochované kusy se staly součástí jejích sbírek.
Výstava prezentuje nejen vybrané nábytkové kusy v nálezovém stavu, který vypovídá o dramatech doby, jimiž prošly od svého vzniku a původního určení až do současnosti. Osvětluje také spolupráci Josefa Hoffmanna s kladenským ocelovým králem Karlem Wittgensteinem i okolnosti vzniku nenápadného domu a jeho vybavení, komplexního gesamtkunstwerku, který namnoze předběhl svou dobu.


Mediální partneři výstavy
Artikl, ArtMap, Designnews, KAM, Radio1