Zdeněk Plesník a Miroslav Navrátil: Po stopách moderny

● 11/04/2013–27/10/2013
Jurkovičova vila
Alena Krkošková
Archiv výstav

Zdeněk Plesník a Miroslav Navrátil – architekt a designér. Jedny z nejvýznamnějších osobností svých oborů druhé poloviny 20. století v Československu. Pojilo je přátelství, zaujetí pro práci, úcta k materiálu, potřebám a nárokům funkce. Díky tomu dokázali přicházet s progresivními a moderními návrhy, které můžeme zařadit po bok děl soudobých světových architektů a designérů.

Tvorba významného československého architekta Zdeňka Plesníka a designéra Miroslava Navrátila se několikrát prolnula, z čehož pokaždé vznikla jedinečná realizace. Výstava představí práce obou tvůrců a především jedno z prvních společných děl – nábytek pro vlastní byt Zdeňka Plesníka z let 1949-1952 – který je pozoruhodným příkladem poválečné nábytkové tvorby u nás a jehož kvalita přesahuje prostor omezený hranicemi Československa. Při jeho návrzích se autoři inspirovali severským designem a americkou tvorbou. Charakteristické jsou světlé barvy, oblé tvary, důraz na materiál, kvalitu výroby a detail. Experimentovali s lepenými lamelami a umělohmotnými fóliemi vyráběnými ve Fatře Napajedla pro průmyslové účely. Funkčně i tvarově pozoruhodné byly také servírovací stolky.

Zdeněk Plesník (1914-2003) patří mezi naše přední architekty 2. poloviny 20. století. Jeho jméno je spojeno především se Zlínem – projektoval několik typů blokových obytných domů i továrny. Nejznámější jsou realizace vil pro cestovatele Miroslava Zikmunda (1953-1954) a Jiřího Hanzelku (1953/4-1956) i pro skladatele Zdeňka Lišku (1956-1959). Ty jsou pozoruhodné jak z hlediska architektury, tak i interiérového vybavení. Z dalších prací např. strojírenský závod MEZ Hulín, městská observatoř ve Valašském Meziříčí, rozhlasový vysílač a tiskárna map v Pekingu, za realizaci konfekčního závodu OP v Prostějově získal v roce 1963 Státní cenu.

Miroslav Navrátil (1913-1999) byl jednou z nejpozoruhodnějších osobností na poli designu nábytku u nás. Byl důležitým členem návrhářského ateliéru národního podniku Vývoj nábytkářského průmyslu, který dodával návrhy výrobním podnikům. Jeho práce vynikaly tvarovou i technologickou progresí. Lamelová křesla a židle konzolové konstrukce patří k tomu nejlepšímu, co z nábytku v této době vzniklo. Byl také autorem jedné z ikon socialistického designu – skořepinové židle s oválným průřezem mezi opěrákem a sedákem, které našly uplatnění v tramvajích T3.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Letní Artcamp: Survivor Brtnice

● 28/7/2024–2/8/2024
Muzeum Josefa Hoffmanna
Děti a rodiny, Program
Jedinečná výzva o přežití je zde! Na skupinu trosečníků z Brna čeká brtnický ráj, který se ale záhy může stát i bojem v divočině….

Necelých 50 tisíc návštěvníků se v sobotu zúčastnilo Brněnské muzejní noci

25/5/2022
Tisková zpráva
Tisková zpráva ke stažení zde. Fotografie ke stažení zde. Fotografie určené ke stažení jsou k dispozici pouze pro novináře/novinářky a jejich použití je povoleno jen v souvislosti…

Otevření Místodržitelského paláce

● 1/6/2024, 18 H
Místodržitelský palác
Dospělí, Program
První část rozsáhlé rekonstrukce Místodržitelského paláce je hotová a nám nezbývá nic jiného, než po roce přivítat všechny milovníky umění, kultury a dobrodružství. Čím vás…