Viktor Kolář

● 11/03/2011–05/06/2011
Místodržitelský palác
Jiří Pátek
Archiv výstav

V 80. letech můžeme domácí fotodokument s trochou zjednodušení personifi kovat dvěma jmény: Jindřich Štreit a Viktor Kolář. Oba špičkové fotografy charakterizuje hluboká sociální introspekce na jedné straně a silný profesionální vliv na mladší generaci domácích dokumentaristů na straně druhé. Rozdílný naturel obou osobností zrodil dva odlišné subjektivní pohledy na svět i dva odlišné postoje k vlastnímu dílu. Jestliže Štreit své fotografie bohatě publikuje a vystavuje, tak, že se stal dávno legendou, Kolář přišel s významnějším ohlédnutím a shrnutím své dlouholeté práce až nyní.

Viktor Kolář (* 1941) má své fotografie skutečně odžité. Rokem 1968 opisuje jeho život kruh, na jehož začátku i konci stojí Ostrava. Zde se poprvé setkal s fotografií, zde vystudoval učitelství, aby záhy po srpnové okupaci naší země sovětskou armádou odešel do Kanady. Tady pracoval jako dělník při těžbě molybdenu a v niklových hutích v Manitobě, později ve fotografických laboratořích v Torontu. A celou dobu fotil. Až vládní stipendium mu však dalo určitou míru nezávislosti, kterou využil k fotografování v nákupních centrech v Montrealu.

Je evidentní, že už před emigrací byl Kolář hotovým fotografem, zpětně se však zdá, že teprve setkání s prázdnotou konzumu západní společnosti dalo jeho projevu nesmlouvavost a razanci. V roce 1973 se Kolář vrací přes Paříž a Londýn do Ostravy. Doma, kde právě vrcholila normalizace, ho čeká policejní vyšetřování, práce dělníka v Nové Huti a později zaměstnání jevištního technika.

Profesionálně se mohl začít věnovat fotografii až v roce 1985. Po listopadu 89 dostává Kolářův život novou dynamiku. V roce 1991 získal cenu nadace Mother Jones v San Francisku, cestoval po USA a přednášel. Od roku 1994 je pedagogem na Katedře fotografie pražské FAMU, kde se v roce 2000 habilitoval na docenta. Kolář je typický monotematičností své práce. Celá desetiletí se věnuje dokumentování rodné Ostravy. Vznikl tak monumentální pomník, unikátní obraz lidí a doby jednoho z nejrázovitějších regionů naší republiky.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

David Böhm – Jiří Franta SIDE-EFFECT

● 05/10/2022
Tisková zpráva
Tisková zpráva ke stažení zde. Fotografie ke stažení zde. Fotografie určené ke stažení jsou k dispozici pouze pro novináře/novinářky a jejich použití je povoleno jen v souvislosti…

KURZ DĚJIN UMĚNÍ: OD STAROVĚKU PO SOUČASNOST

● 18/09/2023–17/06/2024, 18–19.30 H
Uměleckoprůmyslové muzeum
Dospělí, Kurzy, Program
Oblíbený celoroční cyklus přednášek, který vás provede chronologicky základními érami dějin umění od starověku po současnost, bude probíhat vždy jednou za čtrnáct dní a je…

Pavel Büchler – Známky života

● 22/09/2023–25/02/2024
Pražákův palác
Umění, Výstavy
Retrospektivní výstava v Pražákově paláci představí českého konceptuálního umělce Pavla Büchlera, který od počátku 80. let působí především ve Velké Británii. Büchlerovy práce jsou tak…