Výstava věnovaná speciálně dvacetiletí doby temna po okupaci Československa roku 1968 je věnována jedinému médiu, fotografii.
Navazuje na předchozí postupné prezentace sbírky fotografie Moravské galerie (založené roku 1962), z nichž poslední skončila v roce 1968. Představeno bude ca 360 fotografií od 120 autorů. Kurátor výstavy PhDr. Antonín Dufek, Ph.D. je mimo jiné autorem dějin fotografie v nedávno dokončeném vydání akademických Dějin českého umění.
Výstava představí široké spektrum volné fotografické tvorby. Stejně jako celá kultura, byla i fotografie v sedmdesátých letech vystavena komunistické represi. Na druhé straně přes nepřízeň doby pokračovaly všechny proudy tvorby, které se v minulém desetiletí nestačily dostatečně rozvinout. Kromě toho se prosazovaly nové metody i individuální cesty, jak tváří tvář „reálnému socialismu“ smysluplně tvořit. Autor výstavy rozlišuje neoficiální a polooficiální tvorbu do řady alternativ, vyrovnávajících se s dobou.
Překvapivě pravdivá a vlivná byla dokumentární tvorba (Dagmar Hochová, Markéta Luskačová, Viktor Kolář, Martin Martinček, Jindřich Štreit…).
Evropskou úroveň měla inscenovaná fotografie (Taras Kuščynskyj, Jan Saudek, Tono Stano, Miro Švolík, Peter Župník…).
Neméně významní jsou fotografové kombinující konceptuální přístupy a analýzu media fotografie se zájmem o objekt a pozorování (Ivan Kafka, Emila Medková, Vilém Reichmann, Jan Svoboda…).
Katalog výstavy edičně naváže fotografické publikace z dílny Moravské galerie v Brně a nakladatelství Kant. Všechny vystavené práce budou reprodukovány alespoň v malém rozměru spolu s katalogovými údaji.