Neváhej a ber!

2/12/2016 – 19/3/2017
Pražákův palác
Ondřej Chrobák, Karina Kottová, Jana Písaříková
Archiv výstav

Laureáty Ceny Jindřicha Chalupeckého ze sbírky Magnus Art

Název výstavy je výpůjčkou z refrénu písně skupiny Finský barok, který v ironické zkratce vystihuje podstatu soutěžení na poli umění. Celý refrén zní: „Neváhej a ber, když Chalupecký dává, to se někdy stává, že každý nevyhrává“. V kapele složené výhradně z umělců vystupují dva laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého, a to František Skála a Jiří Černický. Cena Jindřicha Chalupeckého udělovaná od roku 1990 umělcům mladším pětatřiceti let si mimo jiné získala důležitost tím, že je jedinou kontinuální událostí uměleckého provozu v novodobé historii. Díky tomu, že je bez přerušení udělována více jak čtvrt století, může příběh ceny a jejich vítězů sloužit jako zcela unikátní sonda do dějin umění a společnosti tohoto období. Mezi laureáty se vystřídaly již tři generace umělců. Například mnozí z prvních držitelů ceny jsou dnes učiteli mnoha laureátů posledních několika ročníků ceny. Došlo rovněž k mnoha proměnám vlastní umělecké tvorby, které by se zjednodušeně daly shrnout termíny od postmoderny k postinternetu. Jako každá vlivná instituce měla a má Cena Jindřicha Chalupeckého řadu kritiků, kteří se domnívají, že jejím prostřednictvím dochází ke zkreslování obrazu současného umění. Takováto tvrzení se stejně těžko vyvracejí, jako dokazují. Prezentovaná sbírka Magnus Art poskytuje díky svému konceptu jedinečnou příležitost ověřit podobná a jiná tvrzení spojená s historií Ceny Jindřicha Chalupeckého v praxi. Do sbírky byla retrospektivně zakoupena díla všech držitelů cenu, ale byla vybírána výhradně z doby, kdy umělkyně nebo umělec ocenění získal. Chronologický způsob instalace ctí původní koncept sbírky, který činní uměleckou kolekci Magnus Art v kontextu současných veřejných, soukromých i korporátních sbírek.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

15 let Muzea Josefa Hoffmanna

14/6/2022
Tisková zpráva
Tisková zpráva ke stažení zde. Fotografie ke stažení zde. Fotografie určené ke stažení jsou k dispozici pouze pro novináře/novinářky a jejich použití je povoleno jen v souvislosti…

„Prvních třicet“ (1873–1903) aneb od Světové výstavy po Prostřený stůl

Uměleckoprůmyslové muzeum
Stálé expozice, Výstavy
Mezi prvním a druhým patrem brněnského Uměleckoprůmyslového muzea se nachází tzv. Votivní sál. Prostoru dominuje vitráž od brněnského malíře Emila Pirchana s alegorickým vyobrazením…

Laureátkou 12. ročníku Ceny Michala Ranného za rok 2022 se stala Marie Filippovová

8/11/2023
Tisková zpráva
Tiskové zprávy i fotografie ke stažení zde. Fotografie určené ke stažení jsou k dispozici pouze pro novináře/novinářky a jejich použití je povoleno jen v souvislosti s…