Do 56. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2020, pořádané Ministerstvem kultury ČR a Památníkem národního písemnictví, se přihlásilo celkem 323 titulů české produkce, ze kterých odborná porota ocenila knižní design 30 knih v sedmi základních kategoriích. Výsledky soutěže byly vyhlášeny a ceny designérům, nakladatelům, tiskařům a studentům slavnostně předány v Centru architektury a městského plánování v Praze (CAMP), kde byly oceněné publikace rovněž vystaveny. Kolekce nejkrásnějších knih byla prezentována také na festivalu Designblok, na veletrhu knižních publikací LITR v Olomouci a na mezinárodních veletrzích a výstavách.
Nejvíce ocenění v různých kategoriích získala grafická designérka Adéla Svobodová. První místo za úpravu katalogu výstavy Uměleckoprůmyslového musea v Praze Móda v modré. Tradice a současnost indiga v japonském a českém textilu spolu s Terezou Hejmovou, dále za publikaci Akademie výtvarných umění v Praze Výstava jako médium. České umění 1957-1999 v kategorii odborná literatura, která byla oceněna rovněž prvním místem a získala také cenu Unie grafické designu. Adéla Svobodová a Tereza Hejmová se jako autorky vítězných knih budou podílet na přípravě vizuální identity dalšího ročníku soutěže.
V kategorii beletrie zaujal porotu monografický esej „Vedle mne jste všichni jenom básníci“ věnovaný prokletému básníku Rimbaudovi nakladatelství Revolver Revue v úpravě Josefiny Karlíkové.
V kategorii dětské literatury zvítězila kniha z produkce nakladatelství Baobab Safíroví ledňáčci a Glutamans ilustracemi Jindřicha Janíčka, studentskou Cenu Arna Sáňky získala autorská kniha Judity Košťákové Spiritus Noctis. Ve studentské kategorii bylo netradičně nominováno nejvíce knih, mezi nimi Zuzana Vanišová s knihou Ženský, kterou za vynikající ilustrace ocenilo i Sdružení českých umělců grafiků Hollar. V kategorii učebnic vybrala porota z nominovaných tří projektů na první místo Typoknihu aneb průvodce tvorbou tiskovin Filipa Blažka. Nejkrásnější knihou o výtvarném umění se stal autorský projekt maďarské umělkyně Andi Schmied Private Views: A High‑Rise Panorama of Manhattan vydaný pražskou VI PER gallery.
Mezi bibliofiliemi se na nejvyšší příčce umístilo přebásnění Chvály stvoření Františka z Assisi českým básníkem Petrem Borkovcem v úpravě Zuzany Lednické.
Soutěž doprovází stejně jako v loňském roce katalog v úpravě Štěpána Malovce a Martina Odehnala. Katalog odráží současnou knižní produkci nejen obsahově, ale i vizuálně – v odvážném zrcadle sazby si pohrává s otázkou, co nebo kdo je nejkrásnější, a zároveň představuje aktuální výsledky ve fotografiích Ondřeje Přibyla.
Kompletní výsledky soutěže naleznete zde.