Martin Horák

2/12/2016 – 2/4/2017
Pražákův palác
Petr Ingerle
Archiv výstav

Podle tzv. „memetické teorie“ v sobě kreativita, a tudíž každý umělecký projev nese prvek kopírování, využití již existujících „memů“ – základních dědičných jednotek kulturní informace. Termínem „Spin-off“ Martin Horák označuje paralelní linie, které se odvětvují od součástí jednotlivých memů a jsou převedeny autorem do média objektu, kresby či koláže. Klíčový a zároveň nejhůře definovatelný, je způsob, jakým se arbitrární kulturní znaky potkávají s autorovými individuálními preferencemi. A to nejen díky osobité selekci jednotlivých motivů a témat – často vycházejících z umělcova nejintimnějšího okolí – , ale zejména díky formálním a obsahovým posunům, kterými procházejí. V objektech Martina Horáka (snad bychom je mohli označit jako „asistované ready-mades“) lze nalézt transformované odkazy k tradiční západní ikonografii (Vanitas, Melancholie), k moudrostem Východu (Šizaru), ale také například k symbolu moderního výzkumu hlubin lidské psychiky, skrývajícím se za ikonickou inkoustovou kaňkou tzv. „Rorschachova testu“ (na výstavě typicky realizovanou ve zvířecí srsti).

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Edukační programy pro střední školy

Školy
Přijďte odhalit souvislosti významných historických událostí v kontextu umění a designu. Tvůrčí i diskuzně zaměřené programy se komplexně podílí na rozvoji klíčových kompetencí. JAK SE…

Dagmar Hochová

● 17/05/2024–20/10/2024
Připravované výstavy
Fotografka Dagmar Hochová se dostala do širokého povědomí počátkem našeho tisíciletí díky svým humanitně orientovaným fotografiím. Její fotografickou pozůstalost získala Moravská galerie v roce…

BAREVNÉ DOPOLEDNE: TISKOVINY VŠEHO DRUHU!

● 20/07/2023 10 H
Uměleckoprůmyslové muzeum
Děti a rodiny, Program
Grafický design je rozsáhlý výtvarný obor, který zahrnuje množství profesí, technik i materiálů. My zkusíme výtvarně pojmout tvorbu osobního deníčku tak, aby nám dělal radost…