Martin Horák

2/12/2016 – 2/4/2017
Pražákův palác
Petr Ingerle
Archiv výstav

Podle tzv. „memetické teorie“ v sobě kreativita, a tudíž každý umělecký projev nese prvek kopírování, využití již existujících „memů“ – základních dědičných jednotek kulturní informace. Termínem „Spin-off“ Martin Horák označuje paralelní linie, které se odvětvují od součástí jednotlivých memů a jsou převedeny autorem do média objektu, kresby či koláže. Klíčový a zároveň nejhůře definovatelný, je způsob, jakým se arbitrární kulturní znaky potkávají s autorovými individuálními preferencemi. A to nejen díky osobité selekci jednotlivých motivů a témat – často vycházejících z umělcova nejintimnějšího okolí – , ale zejména díky formálním a obsahovým posunům, kterými procházejí. V objektech Martina Horáka (snad bychom je mohli označit jako „asistované ready-mades“) lze nalézt transformované odkazy k tradiční západní ikonografii (Vanitas, Melancholie), k moudrostem Východu (Šizaru), ale také například k symbolu moderního výzkumu hlubin lidské psychiky, skrývajícím se za ikonickou inkoustovou kaňkou tzv. „Rorschachova testu“ (na výstavě typicky realizovanou ve zvířecí srsti).

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Vernisáž Jan Plecháč: Vzhůru!

● 20/2/2025, 18 H
Uměleckoprůmyslové muzeum
Dospělí, Program
V prostoru světlíku v Uměleckoprůmyslovém muzeu přivítáme novou výstavu designéra a výherce ceny Czech Grand Design Jana Plecháče. V prostorách lávek si pro vás…

Křehký domov

● 21/2/2025–31/5/2025
Uměleckoprůmyslové muzeum
Připravované výstavy, Výstavy
Co byste dělali, kdyby se váš domov ocitl v ohrožení? Zůstali byste – anebo odešli? Před tímto dilematem stojí už od počátku války denně…

Barevné dopoledne: Z ničeho něco

● 20/3/2025, 10 H
Uměleckoprůmyslové muzeum
Děti a rodiny, Program
Designér, design… to jsou ale divná slova! Kdo a co to je? Co takový designér dělá? A víte, že takoví designéři mají svoji velkou…