Leoš Janáček (1854-1928), jeden z nejoriginálnějších světových hudebních skladatelů, byl rodákem v Hukvaldech na severovýchodní Moravě, avšak svým celoživotním působením je neodmyslitelně spjat s Brněm. Univerzitní kino Scala ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně výstavou připomínají, že právě letos uplynulo 160 let od doby, kdy se narodil.
Výstava představuje malý tematický výběr z bohatého sbírkového fondu Moravské galerie, zaměřený na osobnost a především tvorbu Leoše Janáčka.
Proslulý a na plakátech počínaje rokem 1948 různě obměňovaný Janáčkův portrét, provedený energickými tahy štětce, vytvořil Eduard Milén. Milénův kresebný portrét Janáčka vznikl zřejmě již ve dvacátých letech na základě osobního přátelského vztahu obou umělců.
Někteří z plakátových tvůrců jako například Vojtěch Štolfa a Jaroslav Milovanský se nechali inspirovat originalitou Janáčkových partitur. Jiní, k nimž patří i brněnský grafik Jarmil Klecker, se snažili proniknout ke kořenům Janáčkových skladeb. Klecker vyjádřil atmosféru Janáčkovy hudby rytmizací plochy abstraktními motivy klarinetů. Karel Teissig se projevil jako zkušený dekorativní ilustrátor Výletů páně Broučkových.
Střídmé, ale k melancholii Janáčkovy duše promlouvající, plakáty Jaroslava Sůry a Macieje Urbaniece náš malý příspěvek k připomínce Janáčkova výročí symbolicky uzavírají.
Výstava se koná jako součást doprovodného programu mezinárodního festivalu Janáček Brno 2014 v Univerzitním kině Scala.