Laureáti Grand Prix Bienále Brno: Mevis & Van Deursen: Our Art

19/6/2014 – 26/10/2014
Uměleckoprůmyslové muzeum (Respirium)
Kurátor: Tomáš Celizna, Radim Peško, Adam Macháček
Archiv výstav

26. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2014

Mezinárodní bienále grafického designu Brno se již více než padesát let snaží reflektovat dění a proměny grafického designu a vizuální kultury a řadí se mezi nejstarší a nejvýznamnější akce tohoto druhu na světě.

Tématem letošního ročníku je vzdělávání v oblasti grafického designu a vizuální komunikace.

Armand Mevis and Linda van Deursen, nizozemská dvojice grafických designérů oceněných v roce 2012 hlavní cenou Grand Prix Bienále Brno, představí letos na samostatné výstavě v Uměleckoprůmyslovém muzeu MG své nejnovější práce v rámci 26. mezinárodního bienále grafického designu Brno 2014. Na její přípravě se s nimi podílel švýcarský kurátor Moritz Küng.

Mevis & Van Deursen se angažují především v kulturní oblasti – pracují pro muzea, galerie, divadla, vydavatele knih o umění nebo pro jiné autory a v nizozemském grafickém designu mají výsostné postavení díky svému originálnímu přístupu. Sami sebe vnímají spíše jako autory nebo editory než jako poskytovatele služeb; tomu odpovídá i konceptuální styl jejich práce. Jejich provokativní, kontroverzní a široce diskutované dílo Recollected Works, vydané v roce 2005, je toho důkazem. V této monografii-koláži se jednotlivé navrstvené věci překrývají, vpíjejí se do sebe a všeobecně se spíše brání pochopení. Tady se objevuje kousek přebalu knihy, překrývá ho však plakát, který je příliš velký, než aby se vešel dovnitř; támhle zase otevřený časopis, možná vzhůru nohama, vykukuje zpod galerijního letáku, a ten zase zakrývá stránku z manuálu vizuální identity (Eye Magazine).

Jejich samostatná výstava na 26. Bienále Brno je pravým opakem tohoto překotného přístupu. Kurátor Moritz Küng vybral společně s oběma designéry jen několik nejnovějších děl z jejich 28 let trvající spolupráce a nabízí souhrn jejich tvorby z uplynulých čtyř let, mimo jiné pro Stedelijk Museum v Amsterdamu, Guggenheim Museum a Museum of Modern Art v New Yorku.

Rozhodnutí vystavit všechny exponáty v tradičních rámech a doplnit je monumentalizovanými popiskami je samozřejmě nadsázkou, míněnou jako potutelný odkaz na jejich specifické klienty a kontexty. Tento ironizující způsob instalace přirozeně zpochybňuje také klasické výstavnické principy. Název výstavy Our Art je holdem skulptuře jiné autorské dvojice Gilbert & George a jedná se tedy o další projev mnohovrstevnatosti jejich tvůrčích postupů.

Autoři: Mevis & Van Deursen (NL) a Moritz Küng (CH)

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Romové a romky v demokracii

● 22/2/2025, 16 H
Pražákův palác
Dospělí, Program
Politoložka Edita Stejskalová dlouhodobě upozorňuje na význam politické účasti Romů v České republice. Ve svých vystoupeních zdůrazňuje potřebu jejich většího zastoupení v politických stranách…

DESIGNLAB: Seznamte se

● 11/3/2025, 17 H
Uměleckoprůmyslové muzeum
Děti a rodiny, Dospělí, Program
Přijďte se seznámit se všemi možnostmi aktivit v Designlabu. Co zde najdete? 3D tiskárny, vyřezávací plotr, termolis, šicí stroje, programovatelný vyšívací stroj, plackovače a fotokoutek. Během…

Designlab: Plotr

● 4/3/2025, 17 H
Uměleckoprůmyslové muzeum
Děti a rodiny, Dospělí, Program
Tato dílna je určena všem, kteří si touží vytvořit svůj vlastní originální potisk na tričko. Není to nijak složité – stačí si vybrat motiv…