Laureáti Grand Prix Bienále Brno: Mevis & Van Deursen: Our Art

19/6/2014 – 26/10/2014
Uměleckoprůmyslové muzeum (Respirium)
Kurátor: Tomáš Celizna, Radim Peško, Adam Macháček
Archiv výstav

26. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2014

Mezinárodní bienále grafického designu Brno se již více než padesát let snaží reflektovat dění a proměny grafického designu a vizuální kultury a řadí se mezi nejstarší a nejvýznamnější akce tohoto druhu na světě.

Tématem letošního ročníku je vzdělávání v oblasti grafického designu a vizuální komunikace.

Armand Mevis and Linda van Deursen, nizozemská dvojice grafických designérů oceněných v roce 2012 hlavní cenou Grand Prix Bienále Brno, představí letos na samostatné výstavě v Uměleckoprůmyslovém muzeu MG své nejnovější práce v rámci 26. mezinárodního bienále grafického designu Brno 2014. Na její přípravě se s nimi podílel švýcarský kurátor Moritz Küng.

Mevis & Van Deursen se angažují především v kulturní oblasti – pracují pro muzea, galerie, divadla, vydavatele knih o umění nebo pro jiné autory a v nizozemském grafickém designu mají výsostné postavení díky svému originálnímu přístupu. Sami sebe vnímají spíše jako autory nebo editory než jako poskytovatele služeb; tomu odpovídá i konceptuální styl jejich práce. Jejich provokativní, kontroverzní a široce diskutované dílo Recollected Works, vydané v roce 2005, je toho důkazem. V této monografii-koláži se jednotlivé navrstvené věci překrývají, vpíjejí se do sebe a všeobecně se spíše brání pochopení. Tady se objevuje kousek přebalu knihy, překrývá ho však plakát, který je příliš velký, než aby se vešel dovnitř; támhle zase otevřený časopis, možná vzhůru nohama, vykukuje zpod galerijního letáku, a ten zase zakrývá stránku z manuálu vizuální identity (Eye Magazine).

Jejich samostatná výstava na 26. Bienále Brno je pravým opakem tohoto překotného přístupu. Kurátor Moritz Küng vybral společně s oběma designéry jen několik nejnovějších děl z jejich 28 let trvající spolupráce a nabízí souhrn jejich tvorby z uplynulých čtyř let, mimo jiné pro Stedelijk Museum v Amsterdamu, Guggenheim Museum a Museum of Modern Art v New Yorku.

Rozhodnutí vystavit všechny exponáty v tradičních rámech a doplnit je monumentalizovanými popiskami je samozřejmě nadsázkou, míněnou jako potutelný odkaz na jejich specifické klienty a kontexty. Tento ironizující způsob instalace přirozeně zpochybňuje také klasické výstavnické principy. Název výstavy Our Art je holdem skulptuře jiné autorské dvojice Gilbert & George a jedná se tedy o další projev mnohovrstevnatosti jejich tvůrčích postupů.

Autoři: Mevis & Van Deursen (NL) a Moritz Küng (CH)

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Kurz dějin umění: Od starověku po současnost

20/9/2022–13/6/2023 v 18.00 H
Pražákův palác
Dospělí, Program, Senioři
Oblíbený celoroční cyklus přednášek, který vás provede chronologicky základními érami dějin umění od starověku po současnost, začne opět na podzim 2022. Kurz bude probíhat…

Reinterpretace Josefa Hoffmanna

● 27/09/2022
Tisková zpráva
Tisková zpráva ke stažení zde. Fotografie ke stažení zde. Fotografie určené ke stažení jsou k dispozici pouze pro novináře/novinářky a jejich použití je povoleno jen v souvislosti…

Terra Alba

● 21/10/2022
Tisková zpráva
Tisková zpráva i fotografie ke stažení zde. Fotografie určené ke stažení jsou k dispozici pouze pro novináře/novinářky a jejich použití je povoleno jen v souvislosti s…