Zánik habsburské monarchie a vznik samostatného Československého státu sehrál klíčovou roli v budování mezinárodních kontaktů české avantgardy. Na rozdíl od ostatních evropských avantgardních meziválečných směrů, u kterých probíhaly kontakty s českou avantgardou pouze ojediněle, probíhala mezi českou a francouzskou avantgardou velice rozsáhlá komunikace. Velkou zásluhu na tom měl Josef Šíma.
Prostřednictvím Josefa Šímy, žijícího od počátku dvacátých let dvacátého století trvale ve Francii, se progresivní umělci mladé Československé republiky mohli dostat do kontaktu s umělci Francie, kteří udávali tón soudobému umění. Díky rozpadu Rakousko-Uherska navíc mohli navazovat sebevědomá partnerství s avantgardními uskupeními jako byla například Vysoká hra či Surrealistická skupina.
Výstavní projekt si klade za cíl zmapovat ranou Šímovu tvorbu od počátků do poloviny třicátých let. Těžiště projektu spočívá v příležitosti poprvé na našem území podrobně přiblížit a na unikátních dílech a dokumentech představit jednu z nejpozoruhodnějších (a veřejnosti doposud poměrně málo známých) kapitol českého avantgardního umění v zahraničí – Šímovo zásadní působení v pařížské skupině Vysoká hra (Le Grand Jeu).
Výstava se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Brna. Je součástí oslav připomenutí významných výročí roku 2018 spojených s naší státností (1918, 1968, 1993) a projektu Made in Czechoslovakia.