Josef Kunzfeld: Fotograf a muzeum / Fotograf a město

● 17/06/2011–25/09/2011
Uměleckoprůmyslové muzeum
Petra Trnková
Archiv výstav

Brněnská fotografie 19. století patří k méně známým kapitolám zdejších dějin fotografického média, a to i přesto, že k ní náleží celá řada pozoruhodných autorů a děl. Prostřednictvím jednoho jména, které se téměř výlučně vztahuje právě ke zdejšímu regionu, se výstava snaží přitáhnout pozornost jak odborné, tak i širší veřejnosti.

Profesionální fotograf Josef Kunzfeld (1842-1915) byl bezpochyby jednou
z nejpozoruhodnějších osobností brněnské fotografie druhé poloviny 19. století. V průběhu pěti desetiletí, kdy v Brně nepřetržitě provozoval svou fotografickou živnost, vycházela z jeho ateliéru nejen běžná portrétní produkce, ale i méně obvyklé fotografické zakázky pro veřejné instituce. Ve spolupráci s Moravským průmyslovým muzeem vznikaly fotografie sbírkových a výstavních předmětů, Františkovo muzeum zase získalo do svých sbírek fotografie architektury a pro brněnský magistrát Kunzfeld po více než dvě desetiletí dokumentoval urbanistickou a architektonickou proměnu města. Právě fotografie z těchto konvolutů tvoří těžiště celého výstavního projektu.

Fotografie z Ateliéru Kunzfeld, zvláště pak snímky z brněnských ulic, kterých se ve zdejších institucích zachovaly stovky, slouží dodnes celé řadě historiků coby jedinečný zdroj informací o podobě města na přelomu 19. a 20. století a zpravidla nechybí v žádné publikaci o novodobé historii města. Jméno samotného Josefa Kunzfelda a okolnosti vzniku fotografií ovšem bývají zpravidla opomíjeny. Výstava se proto snaží jednak připomenout jméno tohoto fotografa, upozornit na komplexnost a rozsah jeho práce a v neposlední řadě také poukázat na možnosti zdejších fotografických sbírek a fondů.

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Nová brněnská ikona „Mrak“ zazáří nad městem, signalizuje otevření Uměleckoprůmyslového muzea

Tisková zpráva
Tisková zpráva ke stažení: Fotografie ke stažení. Fotografie určené ke stažení jsou k dispozici pouze pro novináře/novinářky a jejich použití je povoleno jen v…

BAREVNÉ DOPOLEDNE: HARMONIKOVÁ KOČKA

●13/07/2023 10 H
Uměleckopůmyslové muzeum
Děti a rodiny, Program
Pojďme se seznámit s hračkami designérky Libuše Niklové, které jsou proslulé svým pružným harmonikovým tělem, ale i s dalšími hračkami, které vymysleli její mladší kolegové, které inspirovala….

Až do půlnoci do desítek institucí. Brněnská muzejní noc 2023 se blíží

16/5/2023
Tisková zpráva
Tisková zpráva i fotografie ke stažení zde. Fotografie určené ke stažení jsou k dispozici pouze pro novináře/novinářky a jejich použití je povoleno jen v souvislosti s…