Etuje pro Věstonickou venuši

17/2/2017 – 16/4/2017
Uměleckoprůmyslové muzeum
Lada Hubatová-Vacková, Rostislav Koryčánek
Archiv výstav

Tento dodatečný výstavní „přídavek“ představuje nejnovější návrhy 13 současných studentů Ateliéru produktového designu VŠUP, které byly realizovány v zimním semestru 2016-2017 pod vedením Michala Froňka, Jana Němečka a jejich asistenta Michala Maláška.

Věstonická venuše – světově významný artefakt období paleolitu (29 000 – 25 000 let př. n. l.) – byla nalezena v horní části pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem. Paleolitický nález uskutečnil tým archeologa Karla Absolona, který zde prováděl výzkum v letech 1924-1938.

Studenti dostali za úkol vytvořit speciální schránku pro Věstonickou venuši, která by splňovala muzejní a prezervační požadavky a zároveň byla zajímavá z estetického hlediska.

Moravské zemské muzeum umožnilo studentům soukromou prohlídku a také odborný výklad doc. Martina Olivy a supervizi dr. Martiny Galetové. Mohli si sošku zblízka prohlédnout a prostřednictvím vyprávění o jejím nalezení a informacemi o technických detailech získali jasnější kontury pro své návrhy. Ty často kombinují staré, tradiční materiály (vzácné dřevo, kůže, kov) s moderními technologiemi (kompozitní materiály, silikon, nehořlavý antivibrační materiál Sorbothane, různé zamykací systémy, atp.).

Studentské modely etuje pro Věstonickou venuši doprovází projekce vizualizací vitrín, v nichž by mohla být Věstonická venuše v případě dlouhodobé expozice vystavena.

Vitrínu pro korunovační klenoty Karla IV. navrhl v roce 1928 arch. Josef Gočár. Výstavní pavilon pro památnou archeologickou expozici s modelem mamuta – koncipovanou pro Výstavu soudobé kultury v Brně – archeolog Karel Absolon v roce 1928 připravoval do prostoru navrženého modernistickým architektem Jiřím Krohou. V otázce vystavování je v tomto kontextu nač navazovat.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Teencamp: Fashion Lovers — VYPRODÁNO

● 5/8/2024–9/8/2024
Uměleckoprůmyslové muzeum
Děti a rodiny, Program
Chcete se naučit šít, fotit nebo vyšívat? Nebo si vytvořit originální módní kousky pod vedením zkušených lektorů? Přihlaste se na tradiční letní teen camp…

Barevné dopoledne: Z čista jasna

● 25/4/2024, 10−11.30 H
Uměleckoprůmyslové muzeum
Děti a rodiny, Program
Dostat do rukou něco a vytvořit z toho „NĚCO“, to je velké kouzlo, jaké dokáže hlavně dětská duše a její fantazie. Pojďme to zkusit!…

15 let Muzea Josefa Hoffmanna

13/6/2022–31/03/2025
Muzeum Josefa Hoffmanna
Design, Výstavy
MAK – Muzeum užitého umění, Vídeň se již skoro třicet let podílí na aktivitách spojených s obnovením a dalším využíváním rodného domu Josefa Hoffmanna…