DESIGN.LIVE! Zorya: Růst

14/5/2017 – 30/6/2017
Uměleckoprůmyslové muzeum
Alena Krkošková
Archiv výstav

Založení značky Zorya roku 2011 předcházela dlouholetá spolupráce šperkaře Zdeňka Vacka s designérem Danielem Poštou. Název je pro tuto autorskou dvojici výstižný. Nese jméno nejjasnější hvězdy na obloze, která se večer rozzáří, o půlnoci kulminuje a ráno jako poslední ustupuje slunci. Podobným způsobem zazářila značka Zorya i na českém designérském nebi, kdy vyhrála již v prvním roce své existence v soutěži Czech Grand Design titul designér šperku roku 2011 za kolekci Virus. Autoři tu aplikovali proces řízené krystalizace soli, při níž za využití postupů složité, až alchymisticky vyhlížející receptury, nechali vyrůstat z kamence na lněných provazech drahokamy a tím je proměnili v náhrdelníky a náramky. Tento princip je natolik nosný, že se jím autoři značky Zorya soustavně zabývají již po dobu pěti let. Kromě krystalických šperků vyrábí Zorya kolekce Baroques perlami, Crystallines diamanty na zlatých řetězech, Peonya Cocconz nerezové oceli,a mnohé další z klasických šperkařských materiálů.

Hlavním záměrem výstavy Růst, která byla připravena na míru pro Moravskou galerii v Brně, je umožnit divákovi prožít podobnou atmosféru, kterou se inspirují autoři během tvůrčího procesu výroby šperků. Ve skleněných nádobách na kovových podstavcích metaforicky inscenovali vyschlé moře plné krystalů, vytvořené přímo v restaurátorské dílně v budově Uměleckoprůmyslového muzea, v jiné nechali klíčit vysazena lněná semínka, která se růstem změní na květinu a lidským zásahem na výslednou surovinu pro výrobu provazů. Nechybí ani grafitem obarvené glycerinové jezírko, z něhož vystupuje jako vrcholek ledovce černý nerost. Ze stropu je zavěšeno lněné lano ve vyvíjecí lázni, kde aktuálně probíhá proces růstu krystalů. Několik ukázek šperků zachycuje jednotlivé fáze vývoje této technologie, kdy na jeho počátku vznikaly pouze bílé krystaly kamence na bílém provaze, později je autoři grafitem obarvili na černé, v poslední době využili krystaly jiného nerostu, antimonitu, které na černý provaz pouze nalepili. Tento aktuální stupeň vývoje kolekce se jmenuje Daemons are forewer [démoni jsou věční]. Výstava šitá na míru pro Moravskou galerii přesahuje hranice designu a aspiruje do oblasti volného uměleckého projevu. Suroviny se stávají artefakty a z nich pak objekty instalace.

Protože jitřní hvězda je vidět na obloze ze všech míst světa, i značka Zorya již svět obletěla svou účastí na mezinárodních veletrzích a výstavách Premiere Classe Paris, Inhorgenta Munich, SOFA NY, SOFA Chicago, Milano Design Week a dalších. Do rostoucí prodejní sítě patří města jako Los Angeles, New York, Chicago, Maledivy, Konstanz nebo Dubai. Proto se i tvůrčí tým Zorya rozrostl na početnou skupinu, která tyto ručně vyráběné šperky realizuje a prodává v 11 obchodech (z toho 4 lokální a 7 mezinárodních). Roku 2014 byla Zorya opět nominována na cenu Czech grand Design s konceptuální kolekcí Poklady. Naposledy jsme značku Zorya mohli vidět na festivalu The Best of Czech Grand Design ve vile Pellé v Praze na přelomu letošního března a dubna.

Šperky značky ZORYA jsou zastoupeny ve sbírkách Uměleckoprůmyslového musea v Praze a Moravské galerie v Brně.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

ART DESIGN FASHION JAMU

● 17/05/2023 v 18.00 H
Uměleckoprůmyslové muzeum
Nezařazené
Uměleckoprůmyslové muzeum a jeho nový koncept ART DESIGN FASHION inspiroval Ateliér fyzického divadla Janáčkovy akademie múzických umění k vytvoření série site-specific performancí. K jejich zhlédnutí jste…

Letní Artcamp: Ze zahrady paní Jurkovičové — VYPRODÁNO

● 15–19/7/2024
Jurkovičova vila
Děti a rodiny, Letní Artcampy, Program
Týdenní artcamp v malebném prostředí Jurkovičovy vily nabídne specifické propojení umění a přírody. Čekají nás výpravy do lesa, hry v zahradě a pohádková vyprávění….

Pavel Büchler – Známky života

21/09/2023
Pražákův palác
Tisková zpráva
Tisková zpráva i fotografie ke stažení zde. Fotografie určené ke stažení jsou k dispozici pouze pro novináře/novinářky a jejich použití je povoleno jen v souvislosti s…