Dagmar Hochová 1926/2012

19/12/2014 – 12/4/2015
Uměleckoprůmyslové muzeum (Camera)
Kurátor: Jiří Pátek
Archiv výstav

Je asi málo žen fotografek, které by si veřejnost oblíbila v takové míře jako Dagmar Hochovou. Její kariéra byla hlavně v 50. a 60. letech profesně spojena s obrazovými žurnály orientovanými na tzv. humanitní fotografii. Právě to je zřejmě důvod, proč je dnes vnímána jako fotografka dětí. Objektivně vzato je však takový obraz zkreslený.

Fotografický archiv Dagmar Hochové, který Moravská galerie získala v roce 2013 do svého vlastnictví, ukazuje osobnost autorky a její tvorbu komplexněji. Významná část jejich snímků je zaměřena na události kulturně politického rázu. Na intelektuální a umělecké elity, tématiku spjatou s národní identitou nebo na zlomové okamžiky naší historie.Děti jsou nepochybně důležitou součástí jejího profesního profilu, ale jak známo, ani sama Hochová nálepku fotografky dětí příliš nemilovala, protože v ní cítila zjednodušení, zabavující její fotografování dimenze angažovaného svědka doby.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Vox Imaginis: Česko-slovenské ozvěny

● 9/10/2024, 19 H
Uměleckoprůmyslové muzeum
Děti a rodiny, Dospělí, Program, Senioři
Zveme vás na říjnový koncert, během kterého zazní v podání Dua Lyrica premiéra Melodramů pro dvoje housle a recitátora od Jaroslava Krčka, Invence pro dvoje…

Nejkrásnější české knihy roku 2023

● 15/11/2024—28/2/2025
Pražákův palác, Knihovna
Připravované výstavy, Výstavy
Podzimní repríza výstavy Nejkrásnější české knihy roku 2023 představí nominované a oceněné knihy letošnho 59. ročníku soutěže o nejlepší český knižní design za uplynulý rok….

DESIGNLAB: Výšivka

● 8/10/2024, 17–20 H
Uměleckoprůmyslové muzeum
Děti a rodiny, Dospělí, Program
Vyšívat či nevyšívat? Možná je načase seznámit se s technologií vyšívacího stroje, jeho obsluhou a také přípravou grafických dat určených pro následné vyšívání. Na…