Odešel malíř a grafik Emanuel Ranný

S lítostí oznamujeme, že zemřel malíř a grafik Emanuel Ranný. Svá díla často tepal suchou jehlou. Zobrazoval třebíčské čtvrtě, města i s jejich zákoutími, nejrůznější krajiny či témata vyznačující se jedinečnou poetikou. Mnohé jeho práce doprovází texty velkých českých literátů jako je Jan Skácel, Jakub Deml Ivan Diviš a další. Jeho díla spoluvytvořila působivou atmosféru i nad texty Williama Shakespeara a Egdara Allana Poea. 

Emanuel Ranný je respektovaným umělcem jak v Česku, tak i v zahraničí. Jeho díla byla mnohokrát oceněna. Jeho práce se nachází ve sbírce Moravské galerie, která je přístupná návštěvníkům i online – odkaz.

Emanuel Ranný pracoval v propagačním oddělení továrny na pletací stroje v Třebíči, po nečekané smrti svého bratra Michala se začal věnovat pouze volné tvorbě. Právě po malíři a kreslíři Michalu Ranném Moravská galerie a Společnost přátel Moravské galerie pojmenovaly cenu, kterou udělují každé dva roky výtvarníkům, jejichž díla mají osobitý přínos a inspirativní vliv na mladou generaci umělců. 

V rozhovoru s Martinem Hilským se Emanuel Ranný podělil o své osobní vyznání umělce: „Úplně mi stačí svoboda, pokora a dokonalé zvládnutí řemesla a materiálu.“

Emanuel Ranný zemřel 31. srpna ve věku 79 let po krátké těžké nemoci. Ve světě kultury a jedinečné poetičnosti a nálady zůstává skrze svá díla věčným.