Edukační programy pro školy

Přijďte s dětmi, žáky, studenty do galerie. Čeká je emocionální a estetický zážitek, jiný pohled na kulturu, historii i běžný život v různých obdobích. Otevřeme dveře nejen do světa umění a dokážeme dětem, že v galerii rozhodně nemusí být nuda. Návštěvnou galerie lze naplnit cíle stanovené ve vzdělávacích programech (RVP - člověk a společnost, umění a kultura), i mezipředmětové vazby a inspirovat se pro další výuku. 

Jak se objednat?
Kontakt, informace a přihlášky: edukace@moravska-galerie.cz nebo telefon: 532 169 177

Kolik to bude stát?
30 Kč / 1 dítě / 60 min, pedagogický doprovod zdarma 

Jak dlouho to bude trvat?
60 minut, v případě zájmu je možné se domluvit na 120 minutovém programu (platí pouze pro programy ve stálých expozicích ART IS HERE)

Přehled výukových programů pro školy v aktuálních výstavách

KMENY 90
Uměleckoprůmyslové muzeum (Husova 14, Brno) 

2. stupeň základních škol: Znaky mého kmene
Jaké společensko-kulturní proměny nastaly po roce 1989 a jak ovlivnily kulturu 90. let? To zjistíme ve výstavě KMENY 90, která nás provede subkulturami 90. let od hudby přes životní styl, módu, grafický design i výtvarné umění. Na závěr si sami vyzkoušíme tvořit v duchu tehdejších principů DIY, z odstřižků látek si vyrobíme punkové nášivky na bundu.

Střední školy:  Po stopách subkultur 90. let
Interaktivní komentovaná prohlídka výstavy VladimIra 518 KMENY 90 vás provede prostředím městských subkultur a seznámí se společenskými proměnami po roce 1989. Zjistíte, jaký vliv mělo politické uvolnění doby spolu s novými impulzy ze zahraničí na českou alternativní kulturu a vznik subkultur jako je graffiti, rap, reggae a mnoha dalších. 

Marian Palla: Retrospektiva o 7 dějstvích
Pražákův palác (Husova 18, Brno) 

Mateřské školy a 1. stupeň základních škol: Otisky oka mžiku
Marian Palla je velký experimentátor. Rád lenoší, ale když jej něco napadne, chce si to vyzkoušet a vůbec se nebrání realizaci nápadů, které mívají malé děti. Na jeho výstavě tak objevíme, co všechno může být umění a že malovat můžou i živé slepice. Vyzkoušíme si malbu čajem a hlínou, budeme malovat přírodní živly i to, co cítíme, vidíme a slyšíme.

2. stupeň základních škol:  Je libo portrét nebo modřinu?
Výstava Retrospektiva o 7 dějstvích představuje didaktickou formou díla Mariana Pally. Zjistíme na ní, jakou roli hraje v umění nápad. Budeme vymýšlet originální tetování, vyplňovat absurdní dotazník, počítat zrnka rýže na obraze a různými způsoby zaznamenávat čas, který pro každého běží jinak.

Střední školy: 7 zastavení s performerem
Studenti se na výstavě všestranného současného umělce Mariana Pally seznámí nejen s principy akčního a konceptuálního umění, ale i s osobitým humorem plynoucím ze zviditelnění paradoxů - v mezilidské komunikaci, umění a každodenním životě vůbec. Pallovu osobnost si představíme nejen prostřednictvím výstavy, ale i ukázek z jeho literární tvorby.

 

Přehled výukových programů ve stálých expozicích ART IS HERE
Pražákův palác (Husova 18, Brno) 

Nové programy pro školní skupiny v expozicích ART IS HERE: Moderní umění a ART IS HERE: Nové umění v Pražákově paláci.

Mateřské školy: Pohádka o sluníčku
V programu pro nejmenší nás po galerii provedou pejsek a kočička, kteří se pohádali, kdo z nich nakreslil lepší sluníčko. Děti si sami zkusí s pejskem a kočičkou sluníčko vytvořit, dozví se, co je to obraz nebo socha a jak to v galerii vypadá. Seznámí se s předními českými umělci, uvědomí si, že nejdůležitější je radost z tvorby a odnesou si leporelo s krásnými ilustracemi pejska a kočičky od Venduly Chalánkové. 

1. stupeň ZŠ: Chyťte zloděje
V galerii se stal zločin! Cesta k lupiči vede přes pátrání a hledání stop ukrytých v obrazech moderních mistrů Jana Zrzavého či Toyen, i v dílech současných umělců. Žáci se seznámí s galerií a s tím, jak se proměnilo umění v průběhu 20. století, z programu si odnesou leporelo s kresbami Venduly Chalánkové, které ilustrují detektivní příběh i hledaná díla.

1. stupeň ZŠ, v případě zájmu možno objednat variantu pro žáky 2. stupeň ZŠ: Jak se dělá galerie
Nová knížka Jak se dělá galerie s ilustracemi Davida Böhma představuje historii vzniku muzeí a galerií, ale i "řez velrybou", respektive galerií, a poodhaluje fungování těchto institucí. Dozvíte se, kdo v galerii pracuje a co to znamená připravit výstavu. Program inspirovaný knihou provede žáky po zákulisí Pražákova paláce.

2. stupeň ZŠ: Pátrání po umění
Pojďte s námi objevit kouzlo moderního a současného umění. Žáci se dozvědí, jak a proč vznikly směry surrealismus a kubismus, jaké jsou znaky současného umění a jak se na ně dívat. Seznámí se s důležitými českými umělci 20. století, vyluští si křížovku, uvědomí si, jak úžasné je vlastní objevování nových poznatků a odnesou si pracovní listy. 

Střední školy: Cesta do minulosti
Prostřednictvím umění se vydáme na cestu od 21. století přes konceptuální tendence až po modernu a její začátky. Studenti se prostřednictvím her se slovy seznámí nejen s umělcem, kritikem a sběratelem Jiřím Valochem, ale také s jeho přáteli i předchůdci, ať již kubistou Bohumilem Kubištou nebo surrealistou Josefem Šímou. Součástí programu je pracovní list s ilustracemi Davida Böhma a Jiřího Franty. Vhodné také pro rozšíření výuky slohu a literatury.

 

 

Kde?

Moravská galerie v Brně

Pražákův palác

Husova 18

 

Jak se objednat?

Kontakt, informace, přihlášky: edukace@moravska-galerie.cz, telefon: 532 169 177

 

Kolik to bude stát?

30 korun / žák nebo student / pedagogický doprovod zdarma

 

Jak dlouho to bude trvat?

60 minut, v případě zájmu je možné se domluvit na 120 minutovém programu

 

Návštěvou galerie lze naplnit cíle stanovené ve vzdělávacích programech (RVP - člověk a společnost, umění a kultura) i mezipředmětové vazby a inspirovat se pro další výuku.

 

 

 

Přehled výukových programů pro školy ve stálých expozicích

Edukační program pro MŠ v PDF

Edukační program pro první stupeň ZŠ v PDF

Edukační program pro druhý stupeň ZŠ v PDF

Edukační program pro SŠ v PDF

 

Vzdělávací programy v expozici ART IS HERE finančně podpořil Jihomoravský kraj

logojmk

 

MVuv

MVuv

MV

MV

MV

MV

MV

MV

Mapa stránek