Sympozium se uskuteční v anglickém jazyce prostřednictvím platformy Zoom.

Jaký je smysl umění? Mění se tento smysl, překračujeme-li hranice států a politických systémů? A co se stane, jestliže umění překročí hranice svých vlastních definic? V pátek 27. listopadu se uskuteční mezinárodní on-line sympozium zkoumající působení Jindřicha Chalupeckého (1910-1990) v mezinárodním kontextu a konfrontující jej s podobnými osobnosti působícími ve stejné době ve střední Evropě. Tomáš Pospiszyl (Akademie výtvarných umění v Praze) představí Jindřicha Chalupeckého v dualitě jeho domácích a zahraničních zájmů. Anežka Bartlová shrne Chalupeckého představu o podobě a roli výtvarné kritiky. Tomáš Glanc (Universität Zürich) zhodnotí působení Jindřicha Chalupeckého mezi nonkonformními umělci Sovětského svazu 70. let. Zuzana Wagner (Národní galerie Praha) podá přehled Chalupeckého aktivit v Itálii. Pozoruhodnou koncepci umění polského teoretika umění Jerzy Ludwinskiho zprostředkuje Magdalena Ziolkowska (Andrzej Wróblewski Foundation). Ieva Astahovska (Latvian Centre for Contemporary Art) nás seznámí s činností spiritus agens litevského umění Valdise Āboliņše.

Domácí část sympozia bude probíhat v Místodržitelském paláci (Moravská galerie v Brně) a bude situována do prostředí koncipovaného umělkyní Julie Béna (ve spolupráci s Národním divadlem v Brně), která zde následně bude natáčet video-performance interpretující osobnost Chalupeckého z pohledu umělkyně ve 21. století. Výsledné třídílné video zveřejníme v průběhu prosince.

Koncepce sympozia: Tomáš Pospiszyl, Tereza Jindrová

Produkce: Sára Davidová

Partner projektu: Moravská galerie v Brně, Magistrát města Brna

 

Sympozium se koná v rámci dlouhodobého projektu "Svět Jindřicha Chalupeckého", v rámci něhož se Společnost Jindřicha Chalupeckého věnuje výzkumu, doplňování archivních materiálů a kurátorské a teoretické práci svázané s osobností významného českého teoretika a kurátora Jindřicha Chalupeckého. Projekt se soustředí zejména na současné odkazy jeho života a práce, včetně Ceny Jindřicha Chalupeckého, která je po něm od roku 1990 pojmenována.

Více informací na www.sjch.cz.

 

chalupecky

Mapa stránek