Josef Hoffmann – Otto Prutscher

Rakouský designér a architekt, ale také důležitá osobnost secesního vídeňského hnutí Wiener Sezession v čele s Gustavem Klimtem a jeden z kmenových designérů Wiener Werkstätte - to byl Otto Prutscher. Patřil k žákům a později také nejbližším spolupracovníkům Josefa Hoffmanna. Výstava v rodném domě Josefa Hoffmana v Brtnici poukazuje na provázanost mezi těmito dvěma osobnostmi.

► Přijměte srdečné pozvání na vernisáž výstavy Josef Hoffmann - Otto Prutscher, která se uskuteční ve 12 H v Rodném domě Josefa Hoffmanna v Brtnici u Jihlavy.

Úvodní slovo pronesou:
Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina
Miroslava Švaříčková, starostka města Brtnice
Christoph Thun-Hohenstein, generální ředitel MAK
Jan Press, ředitel Moravské galerie
Rainald Franz, Rostislav Koryčánek, kurátoři výstavy

Součástí programu bude saxofonové kvarteto Aquartet, zahradní občerstvení a dětský workshop ZAHRADNÍ ATELIÉR https://www.facebook.com/events/1391307761007353/.

Novinky této sezóny v Muzeu Josefa Hoffmanna: otevřené nádvoří se zahradou a altánem, interaktivní prvky v expozici, mobilní bar, půjčovna elektrokol, freedomek.

►►► Na vernisáž bude vypraven autobus z Brna. Odjezd v 10 h od budovy UMPRUM. Rezervace místa na poklpp@moravska-galerie.cz nebo 725 097 374, platba nutná  předem na pokladně Pražákova paláce. Cena dopravy 100 Kč a 50 Kč (pro studenty, seniory a SPMG).

FB událost k vernisáži výstavy ZDE >>> https://www.facebook.com/events/323952291860495/  

 

VÍCE O VÝSTAVĚ:

Výstava byla realizována za finanční podpory Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu České republiky v rámci projektu Bilaterální sítě designu.

 logo inter a eu

Letošní sezónní výstava v Muzeu Josefa Hoffmanna v Brtnici, která je společným dílem Moravské galerie v Brně a MAK Wien, se zaměřuje na spojitost Josefa Hoffmanna (1870- 1956) s Otto Prutscherem (1880-1949). Prutscher, který stejně jako Hoffmann pracoval jako architekt a designér, mistrovsky ovládal všechny materiály používané v uměleckém řemesle. Vytvářel architektonické návrhy výstav, působil jako pedagog a byl členem nejvýznamnějších reformních uměleckých hnutí od spolku Secession po Wiener Werkstätte a Werkbund. Výstava připomíná letošní 70. výročí úmrtí Otto Prutschera a osvětluje význam jeho tvorby v kontextu nástupu vídeňské moderny.

Hoffmann a Prutscher po desetiletí spolupracovali na projektech, jako byla vídeňská výstava Kunstschau v roce 1908 či kolínská výstava Werkbundu v roce 1914; spojoval je tentýž nespoutaný tvůrčí rozmach. Z Prutscherova díla bylo ke dnešnímu dni katalogizováno vice než 50 staveb (vily, bytové domy a portály), na padesát výstav, které uspořádal a architektonicky navrhl buď sám, nebo ve spolupráci, zhruba 170 interiérů, přes tři stovky návrhů interiérů a vice než dvě stě nábytkových souprav a jednotlivých kusů nábytku.

Prutscherovy návrhy se vyráběly ve vice než 200 továrnách, především ve Wiener Werkstätte, ale také ve významných firmách jako Backhausen, Klinkosch, Augarten, Meyr's Neffe, Schappel, Melzer & Neuhardt a v Deutsche Werkstätten v Drážďanech. Působil také jako umělecký poradce ve firmách Thonet, Loetz Witwe a Wienerberger.

 

Výstava je realizovaná pod záštitou ministra kultury doc. Mgr. Antonína Staňka Ph.D.

LOGO M KUL

 

Výstava je realizovaná pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina MUDr. Jiřího Běhounka. 

 

 logo vysočina Brtnice    

 

Výstava je realizovaná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Bohumila Šimka.

 

logo jm kraj 

 

Partnery výstavy jsou: 

mak logo logo apache

 

 

 

Informace

Výstava
1/7/2019 - 27/10/2019
Kurátor
Rainald Franz, Rostislav Koryčánek
Budova
Muzeum – Rodný dům Josefa Hoffmanna
Datum vernisáže
30/6/2019 12:00

Mapa stránek