Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2019

30. ročník nejprestižnějšího ocenění pro vizuální umělce do 35 let. Výstava finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého, Comunite Fresca (Dana Balážová, Markéta Filipová, Marie Štindlová), Andreas Gajdošík, Baptiste Charneux, Marie Lukáčová a Pavla Malinová tentokrát reaguje na klimatické změny a vyhlášený stav klimatické nouze. Celá bude napájena pomocí energie ze solárních panelů. Stmelujícím prvkem výstavy budou kabely elektroinstalace natažené do všech výstavních prostor. Kurátorkami jsou Karina Kottová a Barbora Ciprová.

Alma Lily Rayner je kvůli zdravotním důvodům zařazena mezi finalisty do dalšího ročníku. 

 

TAI SHANI: Tragodía
Britská konceptuální umělkyně, performerka, fotografka a videoartistka, která napříč nejrůznějšimi žánry vytváří snové a fantazijní instalace, videa a obrazy založené na experimentálních textech. Ve stálé expozici ART IS HERE bude mít krátkodobou intervenci ve spolupráci se Společností Jindřicha Chalupeckého. 

-------------------

Z podnětu dramatika, spisovatele a bývalého českého prezidenta Václava Havla, výtvarníka Theodora Pištěka a básníka a výtvarníka Jiřího Koláře byla v roce 1990 založena výroční cena udělovaná mladým českým umělcům do 35 let. Nese jméno předního českého kritika výtvarného umění a literatury, esejisty a filosofa Jindřicha Chalupeckého.

Cena je udělována za mimořádně výraznou uměleckou tvorbu v oboru výtvarného umění. Je určena nastupující generaci umělců, jejichž dílo má potenciál získat uznání v kontextu české i mezinárodní umělecké scény a ztělesňuje po obsahové a formální stránce výjimečný postoj.

Cenu organizuje Společnost Jindřicha Chalupeckého působící jako platforma pro české porevoluční a současné umění, které podporuje a prezentuje v lokálním i mezinárodním kontextu skrze výstavy, rezidenční pobyty pro umělce a kurátory, programy pro veřejnost nebo výzkumné projekty.

 

Hlavní partneři výstavy:


Fit craft energy_CJCH          baumit

 

 

Partneři:

      logo_elektro pegas         77         moravia

 

 glazura             lod


 

films

Mediální partneři:

 A2             artantiques     artmap  

 

 

   radio1             artalk                artikl           

 

 

 xantypa              wave vyska                  scala                              

 

Speciální partneři: 

  duro         kremer         british

 

 

 

 

 

 

 Informace

Výstava
27/9/2019 - 19/1/2020
Kurátor
Barbora Ciprová, Karina Kottová, Tereza Jindrová - kurátorka zahraničního hosta Tai Shani
Autor
Comunite Fresca (Dana Balážová, Markéta Filipová, Marie Štindlová), Andreas Gajdošík, Baptiste Charneux, Marie Lukáčová, Pavla Malinová
Grafická úprava
Tereza Hejmová, Robert Jansa a Petr Bosák
Architekt
No Architects
Vstupné
80 / 40 / 150 Kč (základní / snížené / rodinné)
Budova
Pražákův palác (Hlavní výstavní prostor)
Datum vernisáže
26/9/2019 18:00

Mapa stránek